Pětadvacetiletý reprezentant z USK Praha se tak stal teprve druhým českým judistou, který dokázal pod pěti kruhy získat cenný kov. V roce 1980 v Moskvě vybojoval bronz Vladimír Kocman. Krpálek tak zkompletoval svou zlatou sbírku, když má už tituly z mistrovství Evropy i světa.

"Jsem nesmírně šťastný. V tohle jsem vůbec nedoufal. Myslel jsem na medaili, přesto jsem věděl, že to bude hrozně těžký, a ve zlatou věřil málokdo. Olympijská medaile byl obrovský sen a povedlo se to," zářil Krpálek.

Lukáš Krpálek věnoval olympijské zlato i judistovi Alexanderu Jurečkovi, který před rokem zemřel při potápění.Zdroj: ČTK/AP/Jae C. HongVěnoval ji svému novorozenému synovi Antonínovi a také bývalému reprezentačnímu kolegovi Alexanderu Jurečkovi, který před rokem zemřel při potápění. "Před odjezdem do Ria jsem vyšlápl na Lysou horu, kde má památník, rozloučil jsem se a slíbil jsem mu, že medaili musím dovézt. To byla povinnost. On tady byl se mnou a jsem rád, že se to povedlo," řekl Krpálek.

Už po semifinále prohlásil, že jeho život připomíná poslední rok pohádku. "Mám úžasnou rodinu, co na mě doma čeká, úžasného syna, co se na mě těší. Jsem hrozně šťastný, že přivezu medaili malýmu," řekl Krpálek.

Naštval ho rozhodčí

Krpálek jako světová čtyřka vstoupil do turnaje ve 2. kole soubojem s Portugalcem Jorgem Fonsecou. Prohrával na juko, ale pak soupeře dostal pod velký tlak. Donutil ho ke třem trestům, 22 vteřin před koncem již notně unaveného Fonsecu hodil a získal wazari.

"Už jsem ale v závěru úplně v klidu nebyl, byl jsem trošku naštvaný, protože mi nic nešlo. Nedostal jsem se do žádného chvatu, a když jo, tak to stálo za prd. Byl jsem bezradný, ale věděl jsem, že na konci nebude mít moc sil, což se ukázalo. Upadl na wazari a dotáhl jsem zápas do dobrého konce," oddechl si Krpálek.

V duelu s Portugalcem naštval českého judistu i rozhodčí. Řekl hadžime (začátek boje), Krpálek do soupeře naběhl a hodil ho. "Rozhodčí ale vzápětí řekl mate (přerušení boje). Tak by to ale být nemělo, když řekne hadžime, tak bychom se měli prát. A to bučení celé haly mě proto trošku naštvalo," řekl Krpálek.

Takticky dozrál

V osmifinále proti Maximu Rakovovi Krpálek ukázal, jak za poslední roky takticky dozrál. Mistra světa z roku 2009 si nepouštěl k tělu a velmi dobrým bojem o úchop nedovolil Kazachovi téměř nic. Navíc donutil soupeře k dvěma trestům a zkušeně si došel pro postup.

"Oba dva zápasy byly hrozně moc těžké, vyrovnané, s těmihle menšími judisty se mi těžko pere a těžko se poráží. Jsem moc rád, že jsem přes ně prošel a vyšlo to," prohlásil Krpálek.

Taktický výkon předvedl i ve čtvrtfinále proti úřadujícímu mistrovi světa Rjunosukemu Hagovi z Japonska. S ním se pral poprvé, ale ukázal, že má Japonce načteného ze společných tréninkových kempů, a dával si pozor na jeho silné zbraně. Rovněž ho donutil k dvěma trestům a sám zůstal bezchybný.

Finále měl ve své režii

A velmi dobře si vedl také v semifinále, kde narazil na Mareta, který vyhrál čtyři z předchozích šesti vzájemných soubojů. Tentokrát ale Krpálek dokázal aktuální světovou jedničku přeprat. Několik útoků mu nevyšlo, ale půl minuty před koncem se dostal do svého oblíbeného držení a zápas ukončil předčasně na ipon. Svůj první v turnaji.

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.Zdroj: ČTK/Panoramic/JB AutissierA ipon pak předvedl i v olympijském finále. Gasimova jasně předčil, celý zápas ho tlačil. Už po deseti vteřinách předvedl chvat na juko, které ale rozhodčí odvolali. Unavený Gasimov neodolal jeho tlaku, 24 sekund před koncem neubránil Krpálkovo ouči-gari a český reprezentant mohl začít slavit.

"Doufal jsem, nemůžu říct, že bych věděl, že bude ipon. On se hrozně těžko hází, je zarputilý, když do něčeho vlezu, kontruje. Doufal jsem, že nebude wazari a nebudu se muset s ním zase handrkovat ještě dál. Jsem šťastný," dodal Krpálek.

Zatímco mužský turnaj vyvrcholil českou hymnou, na počest nejlepší judistky do 78 kg se hrála americká. Olympijské zlato obhájila Kayla Harrisonová, ve finále porazila na ipon Francouzku Audrey Tcheumeovou.

Judo:

Muži - do 100 kg: 1. Krpálek (ČR), 2. Gasimov (Ázerb.), 3. Maret (Fr.) a Haga (Jap.), 5. Frey (Něm.) a Blošenko (Ukr.), 7. Darviš (Egypt) a Gvinijašvili (Gruz.).

Ženy - do 78 kg: 1. Harrisonová (USA), 2. Tcheumeová (Fr.), 3. Aguiarová (Braz.) a Velenšeková (Slovin.), 5. Malzahnová (Něm.) a Castillová (Kuba), 7. Joová (Maď.) a Powellová (Brit.).

Přehled největších úspěchů českých a čs. judistů:

Olympijské hry:

Zlato - 2016 (Rio de Janeiro): Lukáš Krpálek (do 100 kg)
Bronz - 1980 (Moskva): Vladimír Kocman (nad 95 kg)

Mistrovství světa:

Zlato - 2014 (Čeljabinsk): Lukáš Krpálek (do 100 kg)
Stříbro - 1981 (Maastricht): Pavel Petřikov (do 60 kg), 1983 (Moskva): Vladimír Kocman (bez rozdílu hmotnosti)
Bronz - 1981 (Maastricht): Vladimír Kocman (nad 95 kg), 1991 (Barcelona): Jiří Sosna (do 95 kg), 1999 (Birmingham): Michaela Vernerová (do 57 kg), 2011 (Paříž): Lukáš Krpálek (do 100 kg), 2013 (Rio de Janeiro): Lukáš Krpálek (do 100 kg)

Mistrovství Evropy:

Zlato: 1988 (Pamplona) - Jiří Sosna (do 95 kg), 2013 (Budapešť) - Lukáš Krpálek (do 100 kg), 2014 (Montpellier) - Lukáš Krpálek (do 100 kg)