Bývalý francouzský reprezentant spojil svůj život s norskou biatlonistkou Liv Grete Skjelbreidovou, na severu Evropy žije a rovněž předává své bohaté zkušenosti. Žádosti o rozhovor tento sympatický světoběžník bez problémů vyhověl.

Jak se vám líbí biatlonový areál v Novém Městě na Moravě?
Už jsem tady byl dvakrát. Hodně se mi líbí celý areál, stadion je hodně dobrý, přijatelné je i zázemí. Rovněž ubytování ve Skihotelu je perfektní, i když teď při šampionátu tam nebydlím. Možná bych přivítal jen širší tratě, aby měli závodníci více prostoru. Také jsem možná čekal více diváků. Ale za dva roky na mistrovství světa jich tu bude určitě víc. Přijedou Němci, Norové, Rusové…

Jak si užíváte svoji současnou roli, trenéra mladých talentů?
Trénuji už pátým rokem. Tři roky jsem byl u norských juniorů, nyní jsem druhým rokem s děvčaty. Práce s nimi se mi líbí, mám šanci je podchytit a sledovat jejich pokroky. To mě hodně baví.

Vy jste ve svém životě obklopen samými ženami. Kromě manželky máte tři dcery, v zimě pracujete s mladými biatlonistkami. Užíváte si to? Jaký je rozdíl pracovat s ženami a muži?

Musím být více psychologem, musím o práci s ženami o hodně více přemýšlet. Ale když vám holky věří, tak pro vás udělají všechno.

Kromě práce s juniorským týmem se hovoří o vaší spolupráci s talentovaným Tarje Bøem, který už letos vyhrál několik závodů Světového poháru. Domníváte se, že může jít ve stopách vašich, případně vašeho velkého rivala Ole Einara Bjørndalena?

Já myslím, že už biatlonovou hvězdou je! V létě jsme spolu trénovali střelbu a bylo na něm patrné, že je suverénní.

Domníváte se, že práce trenéra je časově náročnější, než být „jenom“ závodníkem?
Já už cestuji jenom v zimě. V tom maximálním zápřahu jsem žil patnáct let. Teď mám rodinu, která je pro mě hodně důležitá a snažím se jí věnovat dostatek času.

Kde v Norsku žijete?
Stavím v Bergenu hotel. Budu mít speciální ceny pro biatlonisty, přijeďte, dostanete slevu. (směje se)

V loňské zimě jste měl s dcerou nepříjemný úraz. Jak vás nehoda na čtyřkolce poznamenala?
Nerad o tom mluvím, bylo to mimořádně těžké období. Před rokem jsem byl o milimetr paraplegik. Lékaři říkali, že jsem mohl být ochrnutý od krku dolů. Mně prý pomohlo, že jsem jako sportovec byl v dobré fyzické kondici. Moc o tom nepřemýšlím, ale jsem hrozně rád, že jsem vůbec tady.

Pojďme v poslední otázce tedy k něčemu veselejšímu. Už jsme se zmínili o tom, že jste celý rok obklopen děvčaty. Kde je to pro vás náročnější? U norské reprezentace, nebo doma?

Popravdě? Doma je to někdy mnohem větší divočina. Znáte to. To je samé: Bla, bla, bla. Je toho pořád plný dům. (smích)

-------------

Raphäel Poirée

Narozen: 9. srpna 1974 v Rives (Francie)

Úspěchy: Čtyřnásobný vítěz celkového pořadí Světového poháru (třikrát za sebou v letech 2000/2002 a v sezoně 2003/2004), osminásobný mistr světa (pětkrát v závodě s hromadným startem), trojnásobný medailista z OH (v Salt Lake City 2002 stříbro ve stíhacím závodě a bronz ve štafetě, v Turíně 2006 bronz ve štafetě), vítěz 44 závodů Světového poháru.

Kariéru ukončil v březnu 2007 na Holmenkollenu v Oslu.

Rodina: Je ženatý s norskou biatlonistkou Liv Gretou Skjelbreidovou Poiréeovou, se kterou má tři dcery (Emmu, Annu a Lenu). Jsou prvním manželským párem, který na OH získal dvě medaile pro různé země.