Nová prezidentka organizačního výboru a bývalá skvělá běžkyně Kateřina Neumannová má problémy hlavně s personálním obsazením.

Minulý týden jí ubyla aspoň jedna vráska na čele, podařilo se jí obsadit post sportovního ředitele. Na její nabídku kývl pětadvacetiletý absolvent Vysoké školy ekonomické Michal Lamplot. Ten je členem rady Tour de Ski, v níž má na starosti logistiku, a SK Nové Město na Moravě, kde se v rámci Zlaté lyže stará o činnost sekretariátu.

Minulou středu jste byl představen v nové pozici. Jak se to všechno seběhlo, že jste obdržel takovou nabídku?

Bavili jsme se o tom už během srpna a září. Pro mě bylo nejdůležitější dodělat školu, potom jsem se rozhodl. Katka (Kateřina Neumannová - pozn. autora) prostě přišla s nabídkou, kterou nešlo odmítnout. Určitě však nešlo o ukvapené rozhodnutí, všechny aspekty jsem se snažil důkladně zvážit.

Proslýchá se, že zaměstnat vás už chtěl i bývalý šéf organizačního výboru Roman Kumpošt. Co je na tom pravdy?

Ano, to je pravda. Měl jsem mít na starost běžecké disciplíny, tedy sportovní činnost běžeckého sekretariátu. Bylo to v podstatě to samé, co dělám v Novém Městě na Moravě během závodů Světového poháru. Princip je podobný, akorát to je samozřejmě vyšší úroveň.

Konzultoval jste s někým nabídku sportovního ředitele, nebo jste se rozhodoval pouze podle vlastních pohnutek?

Rady i názory jsem si samozřejmě vyslechl, od mámy, své přítelkyně a také přátel.

Jak se k tomu postavil novoměstský sportovní klub a jeho šéf Petr Honzl?

Pozitivně. S Petrem jsem samozřejmě o tom mluvil. Rád bych udržoval s Novým Městem spolupráci, má velké zkušenosti s pořádáním velkých akcí. Byl bych rád, kdyby obě střediska spolupracovala, prostě aby nestála proti sobě. Od Petra mám slíbenou podporu.

Jste také v blízkém kontaktu s ředitelem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace Jürgem Capolem. Co na to řekl on?

Jürg mě podpořil. Řekl mi, že je to pro mě šance a je přesvědčený, že na tuhle funkci mám a že ji zvládnu.

Budete teď hodně zaměstnaný muž, setrváte v cirkusu jménem Tour de Ski?

Tour de Ski určitě nepůjde stranou, to by mě mrzelo. V radě jsem a logistiku snad nějak s tím dohromady zvládnu. A že bych chyběl v Novém Městě? Tak to už vůbec ne. Pokusím se všechny své povinnosti nějak skloubit.

Co je vaším nejbližším úkolem?

Nejdůležitější bude sestavit fungující tým lidí. Potřebujeme sehnat ředitele závodů jednotlivých disciplín. Rád bych přivedl zpátky co nejvíce lidí, kteří jednotlivé posty už zastávali za Romana Kumpošta.

Kateřině Neumannové se to moc nedaří…

Pokusím se, ti lidé pracovali dobře. Fungovalo to a teď není čas něco vymýšlet. Já doufám, že se mi podaří sestavit tým co nejdříve, v nejbližších dnech či týdnech.

Oslovíte někoho z Nového Města?

S Petrem Honzlem se chci domluvit, kdo a kde by mohl být užitečný. Ale že bych oslovil úplně všechny, to ne. Ono to ostatně ani dost dobře nejde. Především je potřeba, aby se zapojili místní lidé z Liberce.

Vy osobně půjdete do Liberce?

Bydlím teď v Praze a tak to také zůstane. Do Liberce se přestěhovat nehodlám.

Budete s někým svoje kroky konzultovat? Máte nad sebou nějaký kontrolní orgán?

Mým přímým nadřízeným je Marek Rejman a určitě budu o tom mluvit i s Katkou. Na radu se zeptám ale třeba i Jürga Capola.

Nenesete na svých bedrech příliš velké riziko? Přece jen s odstoupením ministryně školství Kuchtové ztratila Neumannová silného spojence a sílí hlasy, a hlavně žádosti o návratu Kumpošta…

Takhle já to neberu a ani mi nepřísluší tohle komentovat. Já jsem tady za Kumpošta nebyl, takže nemůžu soudit. Rozhodoval jsem se za Neumannové. Zvažoval jsem pouze osobní rizika, jestli tuhle práci zvládnu a zda mi nebude moc zasahovat do soukromého života.

V organizačním štábu je i další funkcionář, ředitelem sekce bezpečnosti je Jan Hlaváček. Co tomu říkáte? Mluvil jste už s ním?

S panem Hlaváčkem jsem již samozřejmě mluvil. Známe se ze Zlaté lyže. Je vždy příjemné, když v novém prostředí potkáte známého člověka.

Kdo je Michal Lamplot

narozen: Nové Město na Moravě (1982)

profese: absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze

kariéra: Zlatá lyže (od 1999, pozice sekretář závodu)

Tour de Ski (člen rady a šéf logistiky od roku 2006)