Od minulého pátku až do neděle se v novoveselské ZDT Aréně uskutečnil 11. ročník mezinárodního Memoriálu dr. Josefa Smékala. Hold zakladateli házené v Novém Veselí vzdali po roční přestávce, která byla v loňském roce způsobena covidem-19.

Ve skupině A se vedle házenkářů domácího Sokola Nové Veselí představil celek Maloměřic a maďarský NEKA. Skupinu B tvořily kluby ŠKP Bratislava, německý Blankenburg a maďarský Veszprémi.

„Turnaj nabídl perfektní zápasy a konfrontaci vícero herních stylů a filosofií. Naším cílem bylo poskytnout prostor všem hráčům, kteří nastoupili do letní přípravy. Chtěli jsme vidět, jak zvládnou plnit herní i taktické pokyny,“ popisoval kouč Nového Veselí Peter Kostka.

Po dvou kolech nového ročníku východní skupiny 1. A třídy mají fotbalisté Rapotic (v zelených dresech) plný počet šesti bodů.
Rapotice zatím září, naopak fotbalisté Moravce a Třešti na první body dál čekají

Jeho svěřenci začali turnaj celkem jednoznačnou páteční prohrou s maďarským týmem NEKA 23:31. „Dostali jsme pořádnou lekci z toho, jak musí vypadat skutečná agresivita v osobních soubojích. A to i přesto, že zápasy ukázaly, že obranná hra bude naší silnou stránkou,“ hodnotil lodivod Sokola.

V sobotu Nové Veselí zdolalo Maloměřice 21:18, čímž si zajistilo druhé místo ve skupině a nedělní souboj o konečné třetí místo. V něm zdolalo Blankenburg vysoko 28:20. „V zápasech s Maloměřicemi a Blankenburgem jsme soupeře až dlouho drželi v naději na přijatelný výsledky množstvím neproměněných příležitostí,“ postýskl si.

A dál hodnotil. „Spokojený jsem byl se zlepšujícím se přechodem do útoku. Bohužel jsme měli velmi nízkou efektivitu v zakončení. Zápasy jsme rovněž využili pro hledání optimálních dvojic a trojic v obranném systému, stejně jako při spolupráci v útočné fázi hry.“

V posledních dvou sezonách jako by si fotbalisté Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) ve zraněních vybírali relativní klid let předchozích.
Bystřice v problémech: Snad už se nám začnou vracet marodi, přeje si kouč Veselý

Finálový duel se odehrál v režii maďarských klubů. Napínavá bitva mezi celky Veszprémi a NEKA se rozhodovala až v závěrečných vteřinách hry. Po výsledku 26:25 byli šťastnější házenkáři Veszprémi, kteří tak mohli oslavit triumf na 11. ročníku Memoriálu dr. Josefa Smékala.

Házenkáři Nového Veselí nikterak nezaháleli a už v úterý odcestovali k hernímu soustředění do slovinského Velenje. „V jeho průběhu odehrajeme další dva náročné zápasy proti MRK Ljubljana a RK Slovenj Gradec. V nich už budeme hrát na výsledek a ladění detailů před vstupem do nadcházející extraligové sezony,“ zdůraznil Kostka.

Výsledky 11. ročníku Memoriálu dr. Josefa Smékala:
SKUPINA A
NOVÉ VESELÍ – Neka 23:31
Maloměřice – Neka 27:32
NOVÉ VESELÍ – Maloměřice 21:18

SKUPINA B
Blankenburg – Veszprémi 16:35
ŠKP Bratislava – Blankenburg 17:23
Veszprémi – ŠKP Bratislava 31:23

O CELKOVÉ UMÍSTĚNÍ
O 5. místo:
Maloměřice – ŠKP Bratislava 27:26

O 3. místo:
NOVÉ VESELÍ – Blankenburg 28:20

Finále:
Veszprémi – NEKA 26:25