Letošní setkání se uskutečnilo pod záštitou hejtmana Jiřího Běhounka a za podpory celého Kraje Vysočina. Kromě tradičních tváří si náročnou trať vyzkoušeli i běžci ze Slovenska či Anglie. Pro české závodníky se jednalo o mistrovství České republiky veteránů v malém maratonu.

O tituly si to podle papírových předpokladů měli rozdat Daniel Orálek, Mulugeta Serbessa, Tomáš Ondráček a Pavel Kratochvíl. V ženské kategorii se mezi největší favoritky řadily Ivana Martincová, Anna Krátká a nejstarší ze zúčastněných žen Alena Krcháková.
Překvapení se ani letos nekonala, a tak se na čele hned od začátku pevně usadila dvojice Serbessa, Orálek, kterou rozdělil až 24. kilometr. Nástup Serbessy nedokázal Orálek zachytit a na 25 kilometru ztrácel již dvacet vteřin. Rozestup vítěze z roku 2011 na šampiona z loňského roku se nakonec vyšplhal na tři minuty a sedm vteřin. Na třetí místo se s větším odstupem vypracoval Ondráček před čtvrtým veteránem Pavlem Kratochvílem.

V ženách se Martincová s Krátkou držely pospolu, později pak Krátká odpadla a na obrátce ztrácela již minutu. Celkově si však druhé místo přes silné ataky Krchákové udržela. Pro nejlepší byly připravené poháry, diplomy i finanční odměna. Každý z dokončivších se pak dočkal věcné ceny a trička s šedesátým výročím. „Jsem rád, že nám právě šedesátý ročník, na který jsme se pečlivě připravovali a velmi těšili, vyšel podle představ," hřálo u srdce Zdeňka Šudomu, který se svým organizačním týmem Jiskry Vír celou akci pořádal a dodal: „Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří se o konání Malého svrateckého maratonu zasloužili."

V rámci dne si na své přišly i děti. 35. ročník Běhu Vírem mládeže si nenechalo ujít 149 nadšených pokračovatelů dlouholeté tradice. Dorostenecký 47. ročník Běhu Vírem na vlastní kůži okusilo osm dívek a chlapců.

Výsledky 60. ročníku Malého svrateckého maratonu

Muži: 1. Mulugeta Serbessa (Ortopedie Týn n. V.) 1:50:01 hod., 2. Daniel Orálek (MS Brno) +3:07 min., 3. Tomáš Ondráček (Triexpert Brno) +11:41, 4. Pavel Kratochvíl (Sokol Rudíkov) +15:04, 5. Ladislav Kazda (Brno) +15:42, …, 13. Václav Ožana (TJ Nové Město na Moravě) +24:49.
Ženy: 1. Ivana Martincová (MS Brno) 2:18:57 hod., 2. Anna Krátká (Hvězda SKP Pardubice) +6:15 min., 3. Alena Krcháková (MS Brno) +8:39.