„To se dozvídám až od vás, protože jsem o víkendu závodil v Bělehradě," komentoval první dojmy ze svého umístění závodník oddílu z Nového Města na Moravě, který v neděli reprezentoval ČR na desetikilometrové trati mistrovství Evropy v přespolním běhu, kde skončil přesně padesátý.

Lukáši, jak hodnotíte vaše čtvrté místo v anketě?

Já skončil čtvrtý? To jsem ani nevěděl (smích). Abych byl upřímný, tak tuto anketu příliš neprožívám. Má totiž poměrně zvláštní pravidla, protože její vedení vyškrtalo některé soutěže, které se tak do výsledků nepočítají. Beru ji proto bez emocí.

Jak byste tedy letošní sezonu ve vašem podání zhodnotil?

Osobně ji beru jako povedenou. Získal jsem dva republikové tituly, zúčastnil se mistrovství Evropy družstev a zlepšil jsem si osobní rekordy na tratích 3 a 5 kilometrů.

Co považujete za největší úspěch?

Nejvíce si cením šestého místa na pětce na evropském šampionátu družstev. S mým výkonem jsem tam byl hodně spokojený.

V oddíle vám letos vyrostla silná konkurence v podobě Petra Vitnera. Může to být svým způsobem i výhoda?

Myslím si, že je to velká výhoda pro nás oba. Málokterý atletický klub v republice má dva takové běžce v jedné tréninkové skupině.

Jste si typologicky podobní?

Ani ne. Já jsem spíše vytrvalostní typ, zatímco Petr je spíše rychlostní. Právě díky tomu si můžeme hodně pomoci v tréninku, což by nás mohlo oba posunout výše.

Sezona je u konce, budou pro vás vánoční svátky odpočinkové?

Odpočinek určitě ano, ale zároveň začnu s postupným tréninkem. Blíží se totiž halová sezona, které sice nepřikládám velkou váhu, ale alespoň tří závodů bych se chtěl zúčastnit. Je třeba se na ně připravit, proto budu volit hodně aktivní odpočinek.

Máte před dráhovou sezonou v plánu nějaké soustředění?

Zatím sice ještě nevím, kde proběhne, ale určitě ano. Tři až čtyři týdny strávím nejspíše v Tatrách nebo v italských Alpách. Ty budou klíčové pro úspěšnost dalšího ročníku.

A do něj půjdete s jakými cíli?

Po dlouhé době se zaměřím na desetikilometrovou trať. Velkou metou je limit na ME v Curychu právě na této trati. Rád bych si také zlepšil osobní rekord na pětce. A v neposlední řadě start a co nejlepší výsledek na dalším evropském šampionátu družstev.