V závodě vypsaném na 42 km volnou technikou opět prožil hororové chvíle. Přesto nakonec skončil na patnáctém místě, s odstupem necelých deseti sekund na vítězného domácího reprezentanta Romana Fürgera.

„Měl jsem úplně jiné představy. Jenže zlomená hůlka a ztracená lyže někde okolo patnáctého kilometru mě hodně zabrzdily,“ posteskl si Koukal na svých webových stránkách.

A jak k nepříjemné situaci došlo? V jedné z kolizí mu jeden ze soupeřů přišlápl kroužek u hůlky, lyži ztratil při přejezdu silnice, když mu další z protivníků nechtěně vypnul vázaní. Ta potom sjela do strže.

„Ztratil jsem asi minutu a propadl se někam na sto padesáté místo. Kousek před Mořicem pod můstky jsem to dohonil, ale vyčerpal se tím. Tři kiláky před cílem jsem si našel solidní pozici ve skupině, ale ve finiši už na víc neměl. V poslední pravé zatáčce navíc vyřízli dvě stopy, s nimiž jsem počítal, a pak ještě uprostřed stál skútr s kameramanem. Prostě chaos,“ stěžoval si Koukal.

Mistr světa z Val di Fiemme na 50 km v roce 2002 ze závodu příliš dobrý pocit neměl. „Jelo se pořád v balíku, hodně nervózně, hodně ve stresu, protože foukalo a vpředu byli lidi, co na to nemají.“

V závěru se rozhodovalo v hromadném spurtu, znalost domácího prostředí využili Švýcaři Fürger a Curdin Perl. Rozdíl činil po 42 kilometrech pouhé tři desetiny sekundy. Bronz připadl italské legendě Cristianu Zorzimu, stříbro prohrál ve fotofiniši.

V celkovém pořadí FIS Marathon Cupu si Koukal nyní drží pátou pozici. „Je potěšitelné, že i přes horší výsledek jsem si polepšil. Na Itala Kostnera ale mám náskok jen pět bodů. Všechno se rozhodne v posledním závodě v Norsku na Birkebeinerrennetu. Budu bojovat, aby takové pořadí zůstalo,“ uzavřel Koukal, který jako jediný laufař v této sezoně dokázal bodovat v obou stylech, jak v klasice, tak i v bruslařských závodech.

Jistým vítězem prestižního seriálu se stal další Čech Stanislav Řezáč, přestože ve Svatém Mořici nestartoval.

„Jsem rád, že se mi to po letech zase podařilo, protože konkurence je stále těžší. Mám lepší podmínky k přípravě než tehdy, což mi pomáhá,“ vzkázal spokojený Řezáč. Víc se však zaměřuje na seriál Ski Classic, který ve druhém roce existence upřednostňují přední laufaři. „Je tam víc peněz na prémiích, závody jsou v televizi, to je pro všechny sponzory důležité,“ vysvětluje.