Před mistrovským zápasem, jenž startuje ve 14 hodin, jsme proto vyzpovídali hlavního šéfa lavičky Milana Pivničku, pod jehož křídly vyrůstají dva reprezentanti České republiky – Karel Hron a Martin Krátký. O čem šla řeč?

O půlroční pauze

Sezonu zakončila PKS okna na přelomu září a října úspěšným bojem o 5. místo.

„Kluci pak měli zhruba měsíční pauzu. Jen Martin Krátký a Karel Hron trénovali pořád, protože figurovali v nominacích na domácí mistrovství ČR a mistrovství světa, kde náš oddíl skvěle reprezentovali. S ostatními jsme začali s tréninkem v listopadu, aby ta pauza nebyla tak hrozně dlouhá. Šlo hlavně o tréninky, ale odjezdili jsme i několik turnajů v rámci České republiky," nastínil kouč plán přípravy.

O první lize

Postoupivší Český Brod z extraligy nahradil mančaft z blízkosti Plzně Zruč-Senec. Na opačném pólu tabulky se s první ligou musela rozloučit suverénně poslední Aš. Postup si naopak vybojovala záloha extraligových Modřic.

„Soutěž půjde podle mě nahoru. Díky postupu Modřic se vyrovná, protože ty už nebudou jen do počtu jako Aš. Na postup do play-off tipuji týmy, které mají mladé hráče. Jasný účastník první čtyřky by měla být loni extraligová Zruč. Získané zkušenosti budou na její straně. Potom bych na play-off viděl České Budějovice, Přerov a doufám, že nás," zavěštil si Pivnička.

O změnách v kádru

V minulosti zraněními hojně sužovaný celek nechtěl ponechat nic náhodě a hledal posily.

„Pro letošek jsme si vyhlédli nejlepšího hráče krajských soutěží na Vysočině Jana Kysilka," upozornil Pivnička na borce z Dalečína. Vítaná posila však jen tak do hry nezasáhne: „V přípravě se jevil velmi dobře, bohužel si týden před prvním mistrákem zranil koleno na posledním přípravném turnaji v Letovicích. Zřejmě jde o natažené vazy, vidím to tak na dva měsíce. Takže jsme vlastně o jedinou změnu v kádru de facto přišli."

Úzký osmičlenný kádr se proto smrskl na sedm statečných. Před každým utkáním přitom musí být k dispozici minimálně šest hráčů. Doplnit stávající prořídlé řady se mančaft pokusí z hráčů rezervy. „Zkušený Jirka Staněk přešel do béčka. Kvůli úzkému kádru ho ale asi už v sobotu využijeme. Máme totiž možnost mít dva hráče jako fluktuanty, ti mohou nastoupit do padesáti procent zápasů," říká Pivnička. Druhým mužem v záloze bude dorostenec Ondřej Brychta, jenž si v loňské sezoně už prvoligový dres oblékl.

O cílech před sezonou

V prvním roce záchrana, ve druhém play-off. To byly hlavní mety Žďáru. Tu loňskou se ale smolně nepodařilo splnit, protože Plzeň zázračně vyhrála v prvním Českém Brodě a odsoudila PKS okna k bojům o záchranu. Ty letošní jsou proto v podstatě stejné. „Chceme proklouznout do první čtyřky, která zaručuje play-off. Náš kádr je ale úzký, tím zraněním se nám to hrozně zkomplikovalo," je jasné šéfovi lavičky.

O těžkém losu

Na rozjezd si fanoušci nohejbalu nemohli přát nic lepšího. Hned první tři týmy, které Žďár vyzve, se loni dostaly do první čtyřky a dýchaly na záda postoupivšímu Českému Brodu. To v hráčské kabině u borců od Sázavy už taková spokojenost s losem nepanuje. „Začátek je pro nás hodně těžký. Každý bod bude mít cenu zlata, o čemž jsme se přesvědčili už loni, kdy nás ztráta jednoho bodu přišla hodně draho," připomíná Pivnička hubený rozdíl, jenž loni znamenal rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. „Pět bodů z prvních tří utkání by bylo skvělých. Čtyři body by měla být povinnost, protože hrajeme dvakrát doma. Loni jsme ale šli od remízy k remíze a hodně vyrovnané to bude určitě i letos," zamyslel se lodivod.

A aby toho nebylo málo, čekají posléze na PKS okna dva výjezdy pravdy. „Zruč bude favoritem ligy a Modřice budou chtít určitě ukázat, proč do první ligy postupovaly." Relativně slabší soupeři čekají na Žďárské až v polovině května a při podzimních odvetách.

O prvním soupeři

Zítra do tělocvičny 4. ZŠ zavítá Plzeň, na kterou domácí umí. „S Plzní bych chtěl pochopitelně vyhrát, protože loni jsme s nimi dvakrát uspěli," připomíná Milan Pivnička a dodává: „U nich je vždy velkou otázkou, zda přijede jejich suverénně nejlepší hráč Jan Šik, na němž západočeská hra stojí."