Do tradičního dějiště oblíbeného podniku - Rudy u Velkého Meziříčí - se sjel rekordní počet účastníků. Na start se postavilo 353 cyklistů, kteří změřili síly ve třech různě náročných trasách.

Z nabídky si mohli vybrat možnost padesátikilometrové trati nebo vyhlídku na stokilometrovou projížďku a nejodvážnější přijali obtížnou výzvu dvousetkilometrové vzdálenosti, kterou museli urazit k cíli.

Závodníci měli hvězdný doprovod

„Letošní trasy byly jako obvykle hodně kopcovité, ale časy díky zvyšující se konkurenci byly rychlejší oproti předešlým ročníkům. Možná i tratě byli trochu lehčí,“ prohlásil jeden z hlavních pořadatelů závodu, starosta Rudy Karel Dvořák.

Sportovní konfrontace se zúčastnili vyznavači cyklistiky z celé republiky i Slovenska. „Největším tahákem letošního ročníku byla účast pana Josefa Zimovčáka, osminásobného mistra světa na vysokém kole. Ten vyprovodil na trať postupně závodníky na všech trasách, a nakonec závodil s účastníky na 50 kilometrů,“ zmínil účast známého borce Dvořák.

Zranění se všem vyhnula

„Nejpočetnější zvolenou délkou byla nejkratší trať. Do ní odstartovalo 193 cyklistů, na 100 kilometrů to bylo 131 závodníků a na nejdelší trať se přihlásilo 29 odvážlivců. Závod skončil naštěstí bez většího zranění, bylo jen pár defektů.

Závod se celkově vyvedl a protože bylo po jeho skončení bylo co pít, jíst i poslouchat, tak se vše protáhlo do pozdních nočních hodin,“ uvedl Dvořák. „V tak velkém rozsahu se vše uskutečnilo díky finanční či materiálové pomoci ať již z Fondu Vysočiny nebo od spousty sponzorů, těm patří první poděkování.

Vše pořádala Obec Ruda s pomocí značného počtu zhruba osmdesáti dobrovolných pořadatelů, kteří nebyli pouze domácí, ale i z Pyšele či z Kamenné. Ti pomáhali v prostorách startu a cíle nebo byli rozmístěni po celé trase, kde zajišťovali veškerý servis pro závodníky,“ dodal spokojený šéf skupiny pořadatelů.

50 kilometrů:

Ženy - (do 12 let) Terezie Horká 2:16:20, (13 - 17) Dana Doležalová 1:52:10, (18 - 39) Soňa Ryšánková 1:37:39, (40 - 49) Jana Švihálková 1:59:03, (50 a víc) Ludmila Vrbková 2:38:09.

Muži - (do 12 let) Pavel Smejkal 1:49:50, (13 - 17) Štěpán Šťáva (1:31:50), (18 - 39) Jaromír Neubauer 1:28:30, (40 - 49) Josef Vlčan 1:28:42, (50 a víc) Jiří Slouka 1:36:35.

100 kilometrů:

Ženy - (do 17 let) Jana Křehlíková 5:19:22, (18 - 39) Sandra Pytlíková 3:21:33, (40 - 49) Jana Zháňalová 5:01:01, (50 a víc) Věra Dubová 4:50:09.

Muži - (do 17 let) Jan Hirt 2:38:30, (18 - 39) Martin Zach 2:39:00, (40 - 49) Jaroslav Slezák 2:40:08, (50 a víc) Mojmír Lacko 3:00:15.

200 kilometrů: Muži - (18 - 39 let) Lukáš Nedělka 7:13:59, 40 - 49 Milan Procházka 8:17:10, (50 a víc) Pavel Cabejšek 10:43:28.