Sedmým ročníkem soutěže organizátoři vzpomenuli na výročí úmrtí obávaného lamželeza, profesionálního mistra Evropy v zápase řecko–římském.

A kolejnicí do dálky si v Polničce hodila i jeho praneteř Zdena Frištenská. „Letos je to padesát let, co nás Gustav opustil. Je velice milé, že jste si na něj touto soutěží vzpomněli. Od nás z Litovle je to do Polničky sto dvacet kilometrů, ale pokud vám to nevadí, přijeďte se podívat do mého muzea na výstavu věnovanou právě Gustavovi,“ promluvila Zdena Frištenská k publiku.

A pak už se vitální žena chopila sportovního náčiní – odlehčené kopie 170 let staré kolejnice. Před hodem dostala povolený doping v podobě štamprle vodky a mrštila kolejnicí do trávníku. „Nebylo to špatné,“ hlesla a zažádala si o druhý pokus.

Kromě Zdeny Frištenské se Hodu polničskou kolejnicí zúčastnilo několik desítek soutěžících včetně žen a dětí. Ty házely lehkou maketou. Vítězem v elitní mužské kategorii se stal Lukáš Svoboda ze Žďáru nad Sázavou. Ženám dominovala Sylvie Tomšů ze Žďáru nad Sázavou.

Osmikilogramový kus železa pochází z kolejnice odlité v roce 1837 v polničských hutích, tehdy největším železářském podniku v Čechách. „V roce 2000 jsme uvažovali, čím zpestřit pouť. Jeden z hasičů tehdy našel pod rázem dříví na zahradě kolejnici. Vyřízli jsme dvaceticentimetrový kus s vyrytým letopočtem a někdo vymyslel, že by se jím mohlo házet do dálky,“ popsal místostarosta Luboš Zeman.

„Ctíme odkaz, že se obec v historii podílela na rozvoji hutnictví a strojírenství. Je to vzpomínka na slavnou dobu,“ řekl starosta Polničky Bohumil Cempírek.