Pět let vydržel rekordní čas Josefa Marečka (14:20 min), než jej letos překonal Tomáš Stuna. 21letý amatérský cyklista z Chotěboře zlepšil jeho výkon na trase Žďár - Sklené o více než půl minuty.Krekordu mu kromě formy pomohlo i ideální počasí. „Za poslední tři roky to byly určitě nejlepší podmínky,“ srovnával vítěz minulé ročníky. Závodníkům totiž v neděli nefoukal protivítr, ani nebylo příliš horko.

Zúročil naježděné kilometry

Stuna ráno vtipkoval, že bude bezvadné dostat se pod čtrnáct minut. „Už po startu jsem cítil, že by to šlo a když jsem v půlce kontroloval čas, ještě mě to povzbudilo. Poslední kopec už byl na „morálku“, ale vyšlo to. V cíli byli kamarádi docela nadšení a možná jsem zaslechl i něco o magorovi,“ usmíval se vítěz. „Doufám, že ten rekord jen tak někdo nepřekoná.“

Stuna prolétl osmikilometrovou kopcovitou trať s celkovým převýšením kolem 250 metrů průměrnou rychlostí 35 km/hod. Nad jeho výkonem 13:43,72 min nechápavě kroutili hlavou i odborníci a časoměřiči raději kontrolovali stopky. „Mám najeto dvakrát tolik co loni,“ řekl amatér, letos jezdí za CK Plastochem český pohár horských kol. Nedávno se blýskl druhým místem na tradičním závodu Horem dolem a vyhrál jeden ze závodů žďárského Chlubna cupu.

Marečková vyhrála o minutu

I když Mareček přišel o rekord, jeho jméno ze statistik nezmizí. Překvapivou vítězkou ženské kategorie se totiž stala rekordmanova sestřenice Pavla Marečková, která kopcovitou trať zvládla za 18 minut. Druhou Ivu Žáčkovou porazila téměř o celou minutu. „To jsem nečekala. Dobře jsem se vyspala, přítel mi půjčil svoje kolo, materiál totiž dělá hodně,“ podotkla.

„Na trati časovky jsem trénovala pouze jednou, jinak jezdím každý den do práce ze Žďáru do Nového Města,“ dodala 32letá Marečková, v celkovém pořadí ročníku průběžně třetí.

Velký potenciál ukázal teprve 14letý Rostislav Krones, který trať projel za 16:20 minut. Někteří soutěžící startovali na horských či trekkingových kolech, k vidění byly jak drahé silniční speciály, tak staré favority.

Náročnou trať si s dalšími 90 účastníky vyzkoušel i veteránský běžec Alois Bradáč. Amatérská „lidová“ soutěž se sedmou disciplínou zlomila do své druhé poloviny. Ani o prázdninách nebudou sportovní nadšenci z regionu zahálet, protože je čeká červencové dálkové plavání na Medlově a hned potom srpnový olympijský triatlon.

Výsledky 7. disciplíny ŽLM: časovka Žďár – Sklené (cca 8 km): Muži: 1. Tomáš Stuna 13:43,72, 2. Miroslav Janošec 14:36,69, 3. David Šupka 14:40,38. Ženy: 1. Pavla Marečková 18:02,15, 2. Iva Žáčková 19:00,11, 3. Alžběta Havlasová 19:07,40.