Do areálu kněžického zámku zavítá česká špička. „Základní podmínkou je být zaregistrovaný. Potom je potřeba objezdit dostatečné množství turnajů a posbírat co nejvíce bodů a tak zvané síly,“ říká šéf pořadatelského týmu František Krupica o systému kvalifikace.

Co je pétanque
Pétanque je francouzský společenský sport pro dvě 1-3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže cíli – dřevěné kuličce (tzv. prasátku). Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Předností tohoto sportu je, že na vysoké úrovní ho může hrát prakticky každý.

Účast ohlásil mimo jiné Tomáš Michálek (Carreau Brno), který je aktuálním mistrem republiky ve hře jednotlivců. Další velkou postavou bude i Dan Geisler, bronzový medailista z juniorského mistrovství světa ve střelbě na přesnost. „Očekáváme, že se představí většina hráčů z první dvoustovky českého žebříčku,“ informuje Krupica.

V Kněžicích se představí podle českého rankingu maximálně 64 tříčlenných týmů (junioři a ženy můžou na soupisku zapsat čtyři hráče), kteří se v sobotu poperou na 32 hřištích o stejný počet vstupenek do play-off.

Nasazenou jedničkou bude tým Tomáše Michálka (Carreau Brno), kterého doplní Vojtěch Lukáš (Pluk Jablonec) a Petr Vavrovič ml. (FC Sokol Lipník). „Budou to mít ale velmi těžké, mezi favority se dá řadit deset až patnáct týmů,“ tvrdí Krupica.

Systém základní části je složitý. „V podstatě si týmy ve skupinách nesmí dovolit dvě porážky,“ přibližuje Krupica.

A kdo se večer v sobotu bude radovat z titulu? „Hřiště máme upravená na těžký terén. Vyhraje ten, kdo se nejlépe přizpůsobí povrchu. Na každém turnaji je jiný, škvára, štěrk, písek… Dokonce jsme loni v prosinci na turnaji v Ořechu hráli i na sněhu,“ s úsměvem upozorňuje Krupica na fakt, že se mistrovství republiky uskuteční za každého počasí.