Prvně se déšť postaral o více než dvouhodinové zpoždění startu klání. Navlhly kabely a zvukaři jen stěží vykouzlili ozvučení areálu velkomeziříčského koupaliště. Voda rozhodla i o vítězi. Patnáctý ročník her se totiž konal přímo ve venkovním bazénu.

„A proto asi poslali utopit se nás, lyžaře,“ smál se Robin Koudela z domácího týmu. Sázka velkomeziříčské radnice na sportovce z místního ski klubu se ale vyplatila. Po čtyřech soutěžních disciplínách o jedinný bod porazilo Velké Meziříčí obhájce loňského prvenství z Křižanova. „Více než o prvenství ale šlo o to, abychom pobavili lidi,“ řekl kapitán meziříčského družstva Luboš Dufek.

Přestože počasí nestálo za nic a místo v šest hodin hry začaly v osm večer, přišlo se na zápolení smíšených čtyřčlenných týmů podívat několik desítek lidí. „Dneska to bude spíše o přežití,“ komentoval chladné počasí středečního podvečera starosta Křižanova Antonín Kania. A měl pravdu. Z velkého bazénu velkomeziříčského koupaliště vylézali závodníci s modrými rty a na kost prochladlí. „Kdepak, doping v podobě zahřátí alkoholem je zakázaný,“ ujišťoval Luboš Dufek. „Ale výhru tu někde v klubu oslavíme,“ dodal jedním dechem.

Cestu ke klíčům a symbolické nadvádě nad regionem mělo Velké Meziříčí letos ulehčenou. Ze soutěže se na poslední chvíli omluvila Velká Bíteš. „Porazit Křižanov ale přesto bylo pro domácí prestižní záležitostí,“ podotkl Milan Dufek z Jupiter clubu, který se podílel na pořádání akce.

Třetí skončili soutěžící z Měřína. A podobnost soutěže s mezinárodním televizním kláním Hry bez hranic? „Vůbec není náhodná,“ uvedl Milan Dufek. „Právě tato soutěž se před patnácti lety stala předobrazem Čtyř klíčů k velkomeziříčské bráně,“ dodal Dufek. Podle něj je stejné i poslání her. „Víc než o soupeření jde o přátelské setkání lidí čtyř měst,“ dodal ředitel Jupiter clubu.