„Marně pátrám v paměti, abych našel v moderní historii českého sportu podobný příběh,“ říká uznale Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Kam ještě může dosáhnout? Kam jinam se rozvinout?
1. – Překoná sama sebe? Může rozšiřovat úspěchy. Posouvat další rekordy, přidávat triumfy, roztáhnout záběr tratí. „Ještě tři zimní olympiády,“ počítal nahlas trenér Petr Novák. To je dvanáct let, pane!
Vydrží to její křehká tělesná schránka? A psychika? Jak vytrvat v takovém zanícení, provázeném asketickým odříkáním? Jak se vyrovnat s porážkou, která jistě přijde? „Na každé olympiádě chci zlato,“ vyhlašuje náročný kouč.

2. – Překročí hranici rychlobruslení? A pokusí se prosadit i na kole, na silnici nebo na dráze, které má k bruslařskému zatížení nejblíž? Dokázali to například v 80. letech sourozenci Heidenovi. Pětinásobný král her v Lake Placid 1980, nyní lékař amerického týmu Eric Heiden startoval i Tour de France. Jeho sestra Beth se stala mistryní světa na silnici.

„Bral bych oboje, dráhu i kolo. A tvrdím, že ještě lepší by byla na horských kolech,“ domnívá se trenér Novák.

Na každý pád by musela ovšem přitlačit, nebrat kolo jen jako doplněk. Což potvrdil její nedávný neúspěšný pokus o Peking 2008. Dokáže pro nejistou vidinu jiného cíle opustit vydřené pozice na ovále?

3. – Překročí hranici světů? V Česku dokázala vystoupat nejvýš, víc to nejde. Vzhledem k možnostem výkonnostně. Omezená je hranice ekonomických příjmů. Pro českou tvář v Česku možná patnáct milionů korun?

A její sportovní život také nepotrvá věčně. Co pak? Uspokojí ji život ženy v domácnosti? Nebo najde trenérskou ambici? „Svět o ní ví, pokud by jí PR manažer správně připravil půdu a nasměroval, měla by šanci prosadit se i v Americe, stát se globální hvězdou,“ řekl český ekonom Jan Švejnar, který přednáší za oceánem. „Žijeme v otevřené společnosti. Ať zhodnotí svůj talent.“

Pro začátek třeba stipendium na univerzitě v blízkosti dráhy (Salt Lake City, Mil〜waukee) pro ni i trenéra. Propojení se zámořskými agenty.
Ale to už jsme jen ve stadiu úvah. Reálná vize zní jasně: ve středu před půlnocí středoevropského času sahá po zlatu na své pětce.
Třetí medaili na jedněch zimních hrách. To ještě žádný český sportovec nedokázal.

Kterou cestou se poté vydá? „Pokud zůstane zdravá, vydrží dlouho a bude si užívat to překonávání možností,“ říká Vladislav Fedaš, jeden ze zakladatelů firmy Alpine Pro, která obléká české olympioniky. „Moc ji uznávám, protože máme stejný příběh. Začínali jsme v garáži a bez koruny.“

TOMÁŠ NOHEJL, LIBOR KALOUS