„Akci pořádáme 17. května. Jde o celorepublikový seriál, který zaštiťuje Český svaz cyklistiky. Chceme, aby se tento sport více rozšířil," uvedl Miroslav Křiva z Automotoklubu Hamry nad Sázavou, který tento závod organizuje.

Program nezahrnuje pouze samotný závod, který začíná ve třináct hodin, ale také exhibici v podání těch nejlepších v čele s vicemistrem světa Vojtěchem Křivou nebo soutěž pro veřejnost.

„Budou tam předváděčky toho nejlepšího z cyklotrialu, přijedou dva nebo tři mistři republiky z minulých let i vicemistr světa. A aby to nebylo jenom na koukání, bude si to moci veřejnost také vyzkoušet a to buď na svém vlastním kole, nebo jim kolo půjčíme. V soutěži pro veřejnost mohou vyhrát třeba volné vstupenky na žďárskou pouť nebo věcné ceny," nechal se slyšet organizátor.

Zábava i pro diváky

Podívaná je to vždycky moc pěkná. „Nezbývá, než žasnout nad tím, co se na kole dá zvládnout, co se dá ustát a od čeho se dá odrazit," řekl s netajeným obdivem žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Cyklotrial je jeden z mála sportů, při němž musí dítě aktivně spolupracovat s rodiči. „Nelze dítě nechat samotné, rodič s ním musí trénovat i jezdit na závody. Je to týmový sport, rodič je tým s jezdcem. Rodiče jsou neustále s dětmi v akci, bez nich to nejde. V tom je cyklotrial výjimečný," potvrdil Miroslav Křiva. Podle jeho slov není tento sport pro děti nikterak nebezpečný, naopak, malí jezdci mívají jen velmi málo úrazů. To má souvislost s nejen rodičovským dohledem, ale také s tím, že nejde o rychlý sport ani o kolektivní, při kterém je dítě ohrožováno dalšími jezdci.

Kromě týmové práce je v tomto sportu důležitá také trpělivost. Neustálé opakování věcí, které děti nebaví, je mnohdy nad síly trenérů i rodičů. Podstatné je především dokonalé zvládnutí rovnováhy.

„Přibližně dva roky trvá, než pochytí základy. Většinou by děti chtěly okamžitě skákat, ale musí se začít pěkně od začátku," vysvětlil Miroslav Křiva a dodal: „Tento sport je vynikající v tom, že je základem pro veškerou cyklistiku. Děti už odmala získají perfektní návyky, umí skvěle brzdit, nastupovat, vystupovat i padat."

Přestože nejde o sport ryze „klučičí", holek cyklotrialistek je žalostně málo. „Byli bychom hrozně rádi, kdyby nám holek přibylo. Jezdíme i na mistrovství světa a vozíme si odtud medaile a tam se jedou i kategorie dívek. V Česku ale jezdí cyklotrial pouze pár děvčat," posteskl si Miroslav Křiva.

Cyklotrialové hry nejsou jen o sportu a zábavě, budou mít i svou humanitární stránku. Podpoří sbírku použitých kol pro organizaci Kola pro Afriku. „Kdo má jakékoliv nepotřebné kolo včetně vybavení nebo opravárenských sad, může jej na místě odevzdat," apeloval na případné dárce Miroslav Křiva.