"Moc mě to mrzí, je to hrozná škoda, protože na kole jsem se cítila dobře. Cítím se naštvaně a polámaně, jsem obražená a odřená, ale bude to dobré," uvedla v rozhovoru pro Českou televizi Sáblíková. Silniční závod nedokončila ani před dvěma lety v nizozemském Limburgu, kde byl rovněž na vině hromadný pád.

Titul získala dvaadvacetiletá všestranná Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová, která sbírá úspěchy i na horských kolech a v cyklokrosu.

Peloton, který čítal 134 žen, jel do kritické chvíle prakticky celý pohromadě. Po téměř 34 kilometrech došlo k pádu v popředí pole a další závodnice neměly možnost dost rychle zareagovat a vyhnout se.

Odřeniny a naražený bok

Sáblíková byla jednou z cyklistek, které se snažily rovnou směrovat kolo mimo silnici, aby se vyhnula ležícím soupeřkám. Přesto skončila na silnici, bez pomoci zdravotníků se sice postavila na nohy, ale otřesená už znovu na kolo nenasedla.

Podle prvních informací vyvázla rychlobruslařská šampionka z pádu "jen" s mnoha odřeninami a naraženým bokem.

Hlavní favoritky včetně obhájkyně zlata Marianne Vosové z Nizozemska v závodě pokračovaly. Do žádných velkých akcí se však nepouštěly, a tak se rozhodovalo až v závěru poté, co na posledním okruhu zkropil občas peloton déšť.

Pět kilometrů před cílem se utrhlo ve stoupání kvarteto Vosová, Emma Johanssonová (Švédsko), Elizabeth Armitsteadová (Británie) a Elisa Longová Borghiniová (Itálie). Zdálo se, že pouze jedna ženu z této skupiny odjede bez medaile, ale nakonec bylo vše jinak.

Konec série Vossové

Nikomu z čtveřice se více než kilometr před cílem nechtělo do nástupu a závěr natolik protaktizovaly, že je dojelo dalších 11 závodnic. Medaile za vítěznou Ferrandovou-Prévotovou a stříbrnou Němkou Lisou Brennauerovou zbyla nakonec z této skupinky pouze na bronzovou Johanssonovou.

"Nebyla jsem v tom stoupání zrovna nejsilnější, ale kilometr před cílem jsme se dostaly zpátky do hry a pak už jsem jen sprintovala. V první chvíli jsem ani nevěděla, zda jsem vyhrála, ale teď už to vím a je to fantastické. Jsem moc šťastná," prohlásila Ferrandová-Prévotová, která letos získala titul i na ME horských kol v kategorii do 23 let.

Vosové ve finiši brzy došly síly a uzavírala první desítku, čímž přišla o unikátní sérii. Od roku 2006 brala pokaždé medaili. Na kontě má tři zlaté (2006, 2012 a 2013).

Na stejně dlouhé trati se již ráno představili junioři. Jediný český zástupce Roman Lehký závod nedokončil. O medailích se rozhodovalo až ve spurtu, ve kterém zvítězil Němec Jonas Bokeloh.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Ponferradě (Španělsko):

Závod s hromadným startem:
Ženy (127,4 km): 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 3:29:21, 2. Brennauerová (Něm.), 3. Johanssonová (Švéd.), 4. Bronziniová (It.), 5. Cromwellová (Austr.), 6. Oldsová (USA), 7. Armitsteadová (Brit.), 8. Villumsenová (N. Zél.), 9. Solovějová (Ukr.), 10. Vosová (Niz.) všechny stejný čas, …Sáblíková (ČR) nedokončila.