Obě regionální soutěže - triatlonový pohár Běžec Vysočiny i obdobný pohár pořádaný krajským svazem triatlonu vyhrála s velkým přehledem. „Z triatlonu mám vždycky respekt. Při závodu nikdy předem nejásám, protože nemůžu říct, jak to dopadne. Stačí, když zradí kolo - což se mi naštěstí ještě nestalo - a je to všechno v pytli,“ říká žďárská sportovkyně.

„Ani se nepovažuji za kdovíjakou triatlonistku,“ dodává skromně.

Byla spokojená i s bronzem

Radost z úspěšných startů jí kazila jen slabší konkurence, protože některé závody byly v ženské kategorii mizerně obsazeny. „Soupeřky asi odrazuje náročnost závodů, není jednoduché skloubit všechny tři disciplíny,“ myslí si.

Nejvíc si váží výsledku z Melechovského triatlonu. I když v něm paradoxně skončila v absolutním pořadí žen až třetí, Jonášovou dokázaly porazit jen dvě soupeřky - současná a bývalá reprezentantka. Závodit na vyšší úrovni ale nechce.

„Triatlony mě baví, ráda jezdím na závody, kde už to znám a kde se mi líbí. Ale abych se mohla porovnávat se špičkou, na to bych musela úplně jinak trénovat. Moc času nemám, závody mě aspoň jednou za týden nutí něco pořádného udělat. Začala jsem zkrátka pozdě na to, abych ještě něco dokázala,“ říká usměvavá tmavovláska, která provozuje masérské a rekondiční služby.

Do svých sedmnácti sice plavala, pak se ale ke sportování vrátila až po šestileté pauze díky sportovnímu dvanáctiboji. V něm si zkusila před pěti lety i svůj první triatlon. „Z plavání těžím dodnes, ve vodě získávám nejvíc, na kole naopak ztrácím, neumím se chytit někoho, když kolem mě profrčí. Nejhorší je pro mě první depo – dostat se z neoprénu, nasednout na kolo a rozjet se.“

Cíl? Obhájit ve dvanáctiboji

Teď na ni čeká ještě jedna výzva. Má solidně rozjetý probíhající ročník Žďárské ligy mistrů, kterou dokázala vyhrát už dvakrát po sobě. V oblíbených letních disciplínách stahuje ztrátu, kterou nabrala v první polovině soutěže. Zatím se propracovala na třetí pozici.

Zda dokáže potřetí za sebou vyhrát regionální soutěž všestrannosti, to se teprve uvidí. „Třeba to bude dramatické až do konce, aspoň to bude zajímavější,“ tipuje. Ale Martina Jonášová už pomalu přemýšlí o zdolání jiné mety. „Chci zaběhnout Pražský maraton, a to chce kvalitní přípravu, takže bych musela nějaké věci omezit. Chytila mě atmosféra při půlmaratonu,“ vzpomíná na březnový závod.

 

Úspěchy 2007

Luka nad Jihlavou – 1. místo Melechovský triatlon – 3. místo Orka Triatlon – 2. místo Kněžice – dvakrát 1. místo Přibyslavský triatlon – 1. místo Žďárský triatlon – 2. místo (přebornice kraje Vysočina) Olympijský triatlon (Žďárská liga mistrů) – 1. místo