Ve špatném počasí zahájil sestup společně s Janem Trávníčkem, který na obávanou druhou nejvyšší horu světa (8611 metrů) v sobotu rovněž vylezl. Ze čtvrtého tábora v rovných osmi tisících metrech je doprovází i Petr Mašek. Ten by měl s Trávníčkem přenocovat ve "dvojce". O úspěšném sestupu českých horolezců informuje Radiožurnál.

"Do C4 přišli včera kolem dvaadvacáté, tedy po 22 hodinách pochodu na vrchol a zpět, bez přídavného kyslíku v šílených podmínkách (hlavně dolů). Padli a byli rádi, že jsou rádi," popsala Radiožurnálu reportérka Lucie Výborná, která je členem expedice.

Během dneška původně chtěli všichni tři sejít do druhého výškového tábora, Jaroš však bude pokračovat. "Výstup byl velmi náročný a my jsme čekali, že přijde do základního tábora až zítra. Nicméně když dnes horolezci sestoupili do tábora C2, který je ve výšce asi 6800 metrů, tak se ozval Radek a říkal, že jde domů. Takže ho v základním táboře čekáme dnes mezi osmou a devátou," upřesnila Výborná.

Padesátiletý Jaroš zkompletoval "Korunu Himálaje" jako první Čech a jako teprve patnáctý horolezec, jenž stanul na vrcholech všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. Po něm dobyl vrchol K2 i Trávníček, pak se však počasí zhoršilo. Do 4. tábora sestupovali v hustém sněžení a vánici. "Všichni jsou v dobré náladě, i když jsou pravděpodobně velmi unavení, ale všichni jsou v bezpečí," dodala Výborná.

Jaroš vylezl na K2 na pátý pokus a dva roky po amputaci takřka všech prstů na nohou, které mu umrzly při výstupu na Annapurnu. Trávníček krátce po něm stanul na vrcholu jako pátý Čech v historii.

K2 v pohoří Karákoram je po Mount Everestu druhá nejvyšší hora světa, která se však vyznačuje daleko větší úmrtností. Při pokusu o zdolání vrcholu zahyne každý čtvrtý horolezec. Nebezpečí číhá právě při sestupu.

Úspěšnou misi na K2 zachycuje filmový štáb. Materiál pro celovečerní film dokumentující celou Jarošovu cestu ke Koruně Himálaje, s pracovním názvem Cesta vzhůru, sbírají režisér a kameraman David Čálek, zvukař Ludvík Bohadlo a producent Richard Němec. Premiéra filmu je plánována na jaro příštího roku.

Co píše Lucie Výborná ze základního tábora:
Návrat do C4
Je 27. července ráno, v základním táboře jsme mrtví a šťastní zároveň. Radek se včera v 16 ohlásil z vrcholu, pak jsme ztratili spojení. Pak Radek potrvdil, že i Tráva dal vrchol , že je hrozné počasí a sestupují k Miskovi, do stanu v C4 (8000m). Od té chvíle jsme se nedozvěděli nic. Občas jsem zkoušeli vysílačku, byla úplně hluchá. S vysílačkou u hlavy jsme taky všichni v základním táboře spali – nebo spíš klimbali. Dnes ráno nervy skončily, Radek Jaroš odpověděl na zoufalou sms z mého satelitního telefonu. Zavoláním. Takže, přátelé: CHLAPI JSOU V POŘÁDKU!!! Do C4 přišli včera kolem 22 té, tedy po 22 hodinách pochodu na vrchol a zpět, bez přídavného kyslíku v šílených podmínkách (hlavně dolů). Padli a byli rádi, že jsou rádi. Dnes sestoupí do C2, zítra (jak pevně doufáme), už budou v základním táboře :) Ale slavit budeme až tady, jak říkají motorkáři, dokud nejsou nohy na zemi, jízda neskončila. A protože nám všem tady v BC odlehlo, přemýšlíme, jak jim upéct dort na oslavu… A ne že to někdo vykecáte tam nahoru! A tam nahoru… tedy ještě výš, taky moc děkujem. Kdyby měl člověk držet ochranou ruku sám nad sebou, asi už by byl dávno v penálu. A taky díky fanouškům, přátelům, rodinám a všem milým lidem. ALOHA, Lucie (www.radekjarosnak2.cz)

Radek je v ABC
27. 7. 2014 - Radek je v ABC, tedy na úpatí K2. Filmaři co točí Misi K2 pro Stream (kdybyste se chtěli podívat, jak to u nás vypadá) mu šli trochu naproti, my v základním táboře vyrábíme Korunu himaláje z plechovek od piva a chystáme překvapení! Miska a Tráva dnes nocují v C2, čekáme je zítra. Všichni jsou v pořádku, máme radost ! Na Radkovu počest se nám dokonce pod společenským stanem otevřela menší trhlina, tak jsme ji zasypali :-) (www.radekjarosnak2.cz)