Loni pořadatelé disciplínu zrušili kvůli nedostatku sněhu, tentokrát už se dvanáctibojaři dočkali. Na tratích slavné Tour de Ski třikrát absolvovali ve stopě 2,75 km dlouhý okruh, takže nakonec najeli méně než avizovaných 10 kilometrů.

Novoměstský lyžař Miroslav Janošec se v cíli marně ohlížel za pronásledovateli. Na druhého Františka Slováka najel čtyři minuty. „Měl jsem to opravdu jednoduché, neměl jsem žádnou konkurenci,“ uznal Janošec. „Jelo se za dost těžkých podmínek. Hodně foukalo a padal nový sníh, takže to moc nejelo,“ podotkl vítěz.

Obvykle se na start postaví i další specialisté, tentokrát borci z domácího klubu nepřišli, protože většina z nich jela Českomoravský pohár. Ti nejlepší včetně loňského krále dvanáctiboje Jiřího Ročárka navíc závodili v zahraničí.

Bronzový návrat

Daleko za Janošcem se strhla bitva o další místa. Slovák nakonec o šest vteřin porazil Marka Papouška, který se po roční pauze opět vrátil mezi ligaře. „Měl jsem štěstí, že mi jely lyže, protože kondička není moc dobrá, poslední kolečko už to bylo trápení,“ přiznal Papoušek.

Podobný průběh závodu měla i ženská kategorie. I Procházková čekala v cíli na první soupeřky čtyři minuty. „Nemám nic natrénováno, tak jsem ze závodu měla docela obavy. Pomohlo mi, že se jelo klasickou technikou. I tak to bylo docela těžké,“ ulevilo se vítězce, která už závodní kariéru po minulé sezoně ukončila.

95 startujících

Na pomyslné stupně vítězů ji doprovodily Ivana Kubická a Pavla Marečková. „Je příjemné, kolik závodníků se postavilo na start v takových podmínkách, které na trati panovaly,“ vyzdvihla Procházková účast 95 dvanáctibojařů.

Zakladatel a organizátor Žďárské ligy mistrů Jiří Šustr se v cíli usmíval. „Start nového ročníku se podařil náramně. Upravená trať i s dalším servisem, velký návrat bronzových Papouška i Marečkové, vynikající Slovákův výsledek, spousta nových amatérů na startu, závod bez zranění…,“ bilancoval.

Druhou disciplínou bude v neděli 15. února bowling. Rezervace míst už pořadatelé spustili.

----------------

Výsledky 1. disciplíny dvanáctiboje běh na lyžích (8,25 km klasicky):
Muži: 1. Miroslav Janošec 27:15 min, 2. František Slovák 31:15, 3. Marek Papoušek 31:21. 4. Martin Veselský 31:50, 5. Tomáš Ročárek 32:06.
Ženy: 1. Daniela Procházková 33:13, 2. Ivana Kubická 37:11, 3. Pavla Marečková 37:56, 4. Anita Benešová 39:14, 5. Radka Šimečková 42:52.