Národ má novou hrdinku, dvojnásobnou olympijskou šampionku. Rychlobruslařka Martina Sáblíková navíc získala ještě bronz a stala se nejúspěšnější českou olympioničkou v historii zimních her. „Je to královna,“ řekl i Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru. Ona sama přitom chtěla před olympiádou „jen“ medaili a bylo jedno, z jakého kovu.

Namísto toho se však největší měrou zasloužila o úspěch českých sportovců na olympijských hrách.

Pojďme rekapitulovat. Česko veze z Kanady dvě zlaté a čtyři bronzové medaile. Minimálně!

Po uzávěrce tohoto vydání totiž skončil závod mužů na 50 km klasicky, kde se chtěl o cenný kov poprat také český běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Můžeme tedy směle říci, že olympiáda skončila parádně. „Z pohledu organizátorů i z pohledu rekordní české výpravy,“ říkal už den před koncem her Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. „Dosáhli jsme výsledku, který v minulosti nebyl.“

Hrám ale příliš nepřálo počasí a úvod poznamenala smrtelná nehoda gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho. „Kanaďané přesto vše pojali jako něco mezi poutí a mejdanem a každý si to užil podle svého,“ všiml si Jirásek.

Jejich místy až fanatické fandění však bylo občas až přehnané. „Červené barvy, národní hrdosti a vlastenectví někdy až za hranou zdravého postoje. Na druhou stranu soupeře nijak neponižovali.“

Hry skončily, ale nejvyšší představitelé Českého olympijského výboru už ve svých hlavách pracují dál – začínají myslet na další olympiádu, která se uskuteční v Londýně. Tam by se poprvé mělo výrazněji prezentovat i Česko jako země. „Pracujeme na projektu, kterému pracovně říkáme česká olympijská sezona. Spolupracujeme na něm se všemi institucemi, které se zabývají propagací republiky,“ prozradil Jirásek.

Český fanoušek však tak daleko ještě nevidí, zatím se raduje z cenných kovů…