„Jakub! Nad čím rozmýšlaš?“ popoháněl trenér své svěřence týmu HC Tatran Stupava. Záštitu nad sportovně-kulturní akcí převzali házenkáři z Nového Veselí. Na hřišti však nechyběli kromě Poláků a Chorvatů ani sportovci z jejich družebního slovenského města.

„Naši minižáci B spolu hrají teprve dva měsíce, teprve se učí novým pohybovým návykům. Právě na takovém turnaji se naučí nejvíce – navzájem, odkoukáním od ostatních,“ sdělil Rudolf Draškovič, manažer HC Tatran Stupava, trenér a někdejší hráč Nového Veselí.

Za slunečného sobotního dne se dobře hrálo i samotným malým sportovcům. „Hřiště jsou dobrá, je to tu fajn,“ pochvalovali si členové týmu Sokol Telnice.

V turnaji utrpěli dvě tvrdé porážky: od dětí z Nového Veselí A a od Dukly Praha. „Rozdrtili nás, měli tvrdou osobku, ale určitě jim to oplatíme,“ slíbili.

A proč se dali zrovna na dráhu házenkářů? „Protože házená je nejlepší.“ „A nemusí se u toho tolik běhat jako třeba u fotbalu,“ překřikovali se budoucí sportovní naděje z Telnice, kde je házená tradicí.

-------------

Co je akce Rozhodni se sám?

Projekt Rozhodni se sám v sobě spojuje sport, kulturu a benefici. Výtěžek z akce totiž pořadatelé – házenkáři z Nového Veselí –použijí na programy primární prevence žďárského Kontaktního centra Spektrum.

Dnešní mládež se musí ve svém životě vyrovnat s množstvím nebezpečných jevů: užívání legálních i nelegálních drog, šikana, psychické i fyzické násilí, sebepoškozování, komplikované rodinné, partnerské i sexuální vztahy a mnoho dalších. Kontaktní centrum Spektrum se zaměřuje na programy, které mají za cíl naučit mladé lidi, jak zmiňovaným problémům předcházet a jak je řešit.

Spojení primární prevence a sportu v takovémto pojetí je věc výjimečná. Pořadatele na tuto myšlenku přivedla dlouhodobá práce s dětmi a mládeží. Jelikož s nimi trenéři tráví poměrně hodně času, mají možnost nahlédnout do života svých mladých svěřenců.

„Nábory do družstev děláme na základních školách, kde se setkáváme s různými problémy dětí. Strach, sebepodceňování, šikana, problémy doma, kolikrát i drogy. Proto jsme si řekli, že bychom mohli protidrogovou prevenci vštípit mladým jinou cestou, a to spojením se sportem. Výtěžek akce bude použit na realizaci těchto programů na základních a středních školách.“

V kulturním programu vystoupili v pátek na hřišti za sokolovnou Bára Zemanová, O5 & Radeček, Pepa Vágner a Mňága a Žďorp. Na náměstí Republiky vyrostl skákací hrad, trampolína, stolní fotbal a další atrakce.