Známý horolezec měl ale oproti jiným závodníkům přece jen nějaké výhody. Jednak nejezdil sám, ale ve dvojici se svou přítelkyní Olgou Růžičkovou, ale navíc si ještě zkrátil dobu ježdění z obvyklých čtyřiadvaceti na dvanáct hodin. „Nikdy předtím jsem tento závod nejel, vždycky jsem si našel nějakou výmluvu. Jako ředitel jsem si nakonec udělal svou speciální kategorii tak, abych se mohl nejen zúčastnit, ale také vyhrát," usmál se Radek Jaroš.

Myslíte si, že byste vydržel i celých čtyřiadvacet hodin na běžkách?

Myslím si, že ano. Samozřejmě bych to musel mít jinak v hlavě nastavené a taky nasadit jiné tempo, než jsme měli my. To je podobné, jako když člověk leze na kopec. Musí mu být dopředu jasné, že neleze pouze na vrchol, ale že se taky vrací zpátky. Motivace je strašně důležitá.

Proč jste se tedy nerozhodl pro čtyřiadvacetihodinovku?

Protože kdybych do toho šel opravdu naplno, tak by mě to odepsalo na zbytek zimní sezony. A k tomu jsem opravdu neměl chuť. I když musím říct, že jsem o tom uvažoval v době, kdy jsem trochu sem tam jezdil maraton. Ale, jak jsem už říkal, byl by to pro mě konec sezony, takže jsem raději volil zkrácenou verzi.

A co říkáte na ty, kteří se do toho dali a čtyřiadvacetihodinovku na lyžích absolvovali?

Jsou úžasní, smekám před nimi. Každý z nich, ať už ujel více či méně kilometrů. Jde tu hlavně o odvahu. Vážím si jich za to, že do toho vůbec šli.

Co nyní děláte, tedy kromě toho, že jste ředitelem vytrvalostního závodu?

Trošičku lyžuji. A jezdím také na spoustu nejrůznějších akcí, jako jsou například přednášky a besedy. A chci začít s cyklistikou a skalním lezením. Letos bych se chtěl věnovat hlavně cyklistice, a to zejména horskému kolu a skalnímu lezení. A přiznám se, že přede mnou je pravděpodobně i Koruna světa. Ale to bych asi raději odložil až na příští rok.

Koruna světa neboli nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů, to je pro vás asi velká výzva, že?

Těch výzev je víc. Ale není problém co dělat, ale za co to dělat. O výzvy z různých směrů a oblastí nouze nikdy nebyla, není a nebude, ale člověk nemůže mít všechno.

Novoměšťané vás ale určitě podporují a velice vám fandí nebo ne?

Určitě ano. Když se konalo v Novém Městě na Moravě moje přivítání po návratu z expedice, tak jsem čekal, že tam přijde tak padesát, nanejvýš sto lidí. Ale že bude úplně plné náměstí, to mě opravdu překvapilo. Odezvy byly skvělé a bylo to velice příjemné. Po téhle stránce je to opravdu úžasné.

Můžete připomenout přednášky a besedy, kde vás lidé mohou v nejbližší době potkat?

Přiznám se, že to takhle z hlavy nevím. Ale všechno je to na mých webových stránkách www.radekjaros.cz v sekci přednášky. Teď už ale pomalu sezona přednášek končí.

Co máte před sebou nyní?

Jedu s Martinem Koukalem, dalším novoměstským rodákem, na konci března do Švédska na běžky. A v dubnu na Mallorcu na silniční kola.

Mluvil jste také o tom, že se letos chcete věnovat zejména horskému kolu. V Novém Městě na Moravě se pravidelně konají závody horských kol. Budete se účastnit?

Určitě ano. Vloni už jsem je jel a ve své kategorii jsem skončil někde okolo desátého místa, což na to, kolik jsem měl naježděno, bylo celkem slušné.

--------------------------

Radek Jaroš

Novoměstský rodák, horolezec Radek Jaroš, se narodil 29. dubna 1964 v Novém Městě na Moravě. Je rozvedený, má dceru Andreu a syna Ondřeje.

Největší úspěchy: Radek Jaroš patří k nejrespektovanějším světovým horolezcům. V roce 1998 vylezl na nejvyšší horu světa Mount Everest a stal se 12. člověkem v historii, který dokázal ze severní, tibetské strany vystoupit na vrchol bez použití umělého kyslíku. Jako první Čech zdolal všech 14 osmitisícovek. Dosud nejúspěšnější český horolezec Josef Rakoncaj zdolal 9 osmitisícovek a v roce 1986 se stal prvním horolezcem světa, který zdolal dvakrát K2.

Úspěšné výstupy na osmitisícové vrcholy:

1998 Mount Everest (8848 metrů nad mořem)

2002 Kančendženga (8586 metrů; třetí nejvyšší horu světa zdolal spolu s Martinem Minaříkem a stali se prvními Čechy, kterým se to podařilo)

2003 Broad Peak (8051 metrů)

2004 Čo Oju (8188 metrů; společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem) a Šiša Pangma (8027 metrů)

2005 Nanga Parbat (8125 metrů)

2008 Dhaulágirí (8167 metrů) a Makalu (8485 metrů)

2009 Manaslu (8163 metrů)

2010 Gašerbrum II (8034 metrů) a Gašerbrum I (8080 metrů)

2011 Lhotse (8516 metrů)

2012 Annapurna (8091 metrů)

2014 K2 (8611 metrů)

Co je Koruna světa?

Sedm vrcholů, které mají jedno společné, jsou nejvyššími horami svých kontinentů Asie, Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Austrálie a Antarktidy. Jako první dosáhl Koruny světa v roce 1985 podnikatel Richard Bass.