Vrchol 8611 metrů vysoké hory, která mu jako poslední odolávala, dobyl Jaroš na pátý pokus a zkompletoval jako první Čech "Korunu Himálaje". Informoval o tom Radiožurnál.

"Podařilo se mu dosáhnout vrcholu K2 pět dní před 60. výročím prvovýstupu na tuto horu. Je to jediný Čech, který dosáhl na Korunu Himálaje, tedy vylezl na všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíku," hlásila moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, která je součástí expedice na K2.

Padesátiletý Jaroš se před výpravou dva roky zotavoval po amputaci prstů na nohách, které mu omrzly při dobývání 13. osmitisícovky Annapurny. V pátek trojice Jaroš, Petr Mašek a Jan Trávníček postavila na K2 čtvrtý tábor ve výšce 8000 metrů a po krátkém odpočinku o půlnoci pákistánského času Jaroš s Trávníčkem vyrazili k vrcholu.

Jako první na něj po 16 hodinách výstupu, v jehož závěru se pokazilo počasí, dorazil Jaroš. S odstupem za ním pak horu pět dní před 60. výročím prvovýstupu zdolal i Trávníček. Mašek zůstal ve stanu ve čtvrtém táboře, kam nyní oba úspěšní horolezci musejí sestoupit.

Podmínky při sestupu mají horolezci aktuálně velmi špatné. "Nahoře se zhoršilo počasí. Mluvili jsme s Radkem, hustě sněží a je vánice," uvedla ze základního tábora Výborná.

"Ten boj o K2 byl mimořádně složitý," konstatovala moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, která je součástí expedice. "Ráno bylo krásné počasí, pak se bohužel zatáhlo. Zhruba ve 12 přišel obrovský mrak, takže tam byl Radek v husté mlze," popsala podmínky Výborná.

Jaroš se teprve čtvrtým horolezcem z České republiky, který stanul na vrcholu K2. Před ním to dokázali jen v 80. letech Josef Rakoncaj, v roce 2007 Libor Uher s expedicí Leopolda Sulovského a před dvěma lety bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Uher v pátek vystoupil na vrchol Broad Peaku a spolu s Jarošem tak jsou jedinými Čechy, kteří mají na kontě všechny čtyři osmitisícovky v pohoří Karákoram (K2, Gašerbrum 1, Gašerbrum 2 a Broad Peak).

K2, kterou domorodci nazývají Čogori, se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro. Přestože je K2 o 239 metrů nižší než Mount Everest, mezi horolezci je považována za nejtěžší z osmitisícovek. Mezi největší nebezpečí na hoře patří laviny, obrovská nadmořská výška a hlavně počasí.

Radek Jaroš - legenda českého i světového horolezectví
 Vizitka horolezce Radka Jaroše, který dnes zdolal horu K2 a jako první Čech zkompletoval "Korunu Himálaje":

Biografická data: Radek Jaroš se narodil 29. dubna 1964 v Novém Městě na Moravě. Je rozvedený, má dceru Andreu a syna Ondřeje.

Počátky horolezecké kariéry: S lezením začal jako osmnáctiletý na místních skalách rodné Českomoravské vrchoviny: "Začínal jsem lezením na skalkách doma na Vysočině. Následovaly pískovcové skály, Vysoké Tatry, Alpy, Ťan-šan, Pamír, Himálaj. V něm jsem nalezl drogu vysokých hor." První, tehdy ještě neúspěšný výstup na nejvyšší vrchol světa Mount Everest, absolvoval v roce 1994 ve svých 30 letech.

Největší úspěchy: Jaroš patří k nejrespektovanějším světovým horolezcům. V roce 1998 vylezl na nejvyšší horu světa Mount Everest a stal se 12. člověkem v historii, který dokázal ze severní, tibetské strany vystoupit na vrchol bez použití umělého kyslíku. Jako první Čech zdolal všech 14 osmitisícovek. Dosud nejúspěšnější český horolezec Josef Rakoncaj zdolal devět osmitisícovek a v roce 1986 se stal prvním horolezcem světa, který zdolal dvakrát obávanou K2.

Úspěšné výstupy na osmitisícové vrcholy:
1998 - Mount Everest (8848 metrů nad mořem)
2002 - Kančendženga (8586 metrů; třetí nejvyšší horu světa zdolal spolu s Martinem Minaříkem a stali se prvními Čechy, kterým se to podařilo)
2003 - Broad Peak (8051 metrů)
2004 - Čo Oju (8188 metrů; společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem) a Šiša Pangma (8027 metrů)
2005 - Nanga Parbat (8125 metrů)
2008 - Dhaulágirí (8167 metrů) a Makalu (8485 metrů)
2009 - Manaslu (8163 metrů)
2010 - Gašerbrum II (8034 metrů) a Gašerbrum I (8080 metrů)
2011 - Lhoce (8516 metrů)
2012 - Annapurna (8091 metrů)
2014 - K2 (8611 metrů)

Pokusy o K2: O vrchol K2 Jaroš usiloval již čtyřikrát - nejprve v roce 2001, podruhé roku 2003 a o dva roky později zkusil štěstí do třetice. Pokaždé bylo proti počasí. Při expedici v roce 2007 ho v základním táboře rozdrcený prst nepustil k lezení vůbec. Nyní vrchol dobyl.

Zranění: V roce 2012 při výpravě na Annapurnu mu omrzly nohy a v uplynulých dvou letech podstoupil sedm operací, při nichž mu lékaři amputovali jedenáct článků z omrzlých prstů na obou nohách. Kvůli dlouhé rekonvalescenci tak musel loni odložit výpravu na K2. Nedávno mu také lékaři zjistili, že má zlomený pátý obratel. Jednalo se o únavovou zlomeninu, se kterou prý žije asi 30 let. Loni také vzbudila pozornost zpráva, že Jaroše pokousal pes, což mu zkomplikovalo rekonvalescenci.

Ocenění: Několikanásobný držitel ocenění Výstup roku, soutěže Českého horolezeckého svazu (ČHS). V roce 2008 dostal společně se Zdeňkem Hrubým, který loni v horách tragicky zahynul, hlavní cenu Českého klubu fair play za záchranu dvou polských horolezců, kteří se při výstupu na Dhaulágirí dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci. Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům. Za svůj čin obdrželi rovněž diplom Evropského hnutí fair play.

Dílo: Jaroš je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora, Hory, má panenko a Hory shora 2, z nichž posledně dvě zmiňované napsal se svou dcerou Andreou. Natočil také několik filmových dokumentů z expedic a dalších dokumentárních filmů oceněných na filmových festivalech.

Fakta a zajímavosti o dobývání osmitisícových vrcholů a o takzvané Koruně Himálaje, jak je označováno dobytí všech 14 osmitisícovek:

- Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů (nejnižší z nich, Šiša Pangma, má 8027 metrů, nejvyšší je Mount Everest s 8848 metry nad mořem), které leží v Himálajích (deset) a Karákoramu (čtyři). Nejnižší z nich, Šiša Pangma, má 8027 metrů, nejvyšší je Mount Everest (8848 metrů).
- Na světě existuje podle německého horolezeckého kronikáře Eberharda Jurgalského 32 horolezců, z toho tři ženy, ze 17 zemí, kterým se podařilo stanout na vrcholu všech 14 osmitisícovek. A jen 15 z nich to zvládlo bez pomoci kyslíku.
- Prvním člověkem na světě, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíku, se stal v roce 1986 italský horolezec Reinhold Messner, kterému to trvalo 16 let (1917 - 1986). Od té doby se to podařilo dalším třem desítkám horolezců. Dnes k nim přibyl Radek Jaroš. Dosud nejúspěšnější český horolezec Josef Rakoncaj zdolal devět osmitisícovek.
- Druhým horolezcem, který je všechny zdolal, se stal rok po Messnerovi Jerzy "Jurek" Kukuczka. Tento polský horolezec to stihl za necelých osm roků a dodnes ho v tomto v směru nikdo nepřekonal. Kukuczka zemřel v říjnu 1989 při výstupu na Lhoce, která byla ironií osudu vůbec první osmitisícovkou, na které stanul.
- Jako třetí zkompletoval "Korunu Himálaje" v roce 1995 Švýcar Erhard Loretan, který v roce 2011 zahynul v Bernských Alpách, když se zřítil i se svým klientem při pokusu o dobytí vrcholu Grünhorn.
- Na první osmitisícový vrchol (Annapurnu I, 8091 metrů) vystoupili francouzští horolezci Maurice Herzog a Louis Lachenal v červnu 1950 a všech 14 velehor bylo zdoláno za necelých 14 let. Posledním pokořeným vrcholem byla v květnu 1964 nejnižší z nich Šiša Pangma.
- První osmitisícovka, kterou zdolali českoslovenští horolezci, byla Nanga Parbat, na které v červenci 1971 stanuli slovenští horolezci Ivan Fiala a Michal Orolin. Prvním Čechem pak byl Karel Schubert v květnu 1979 na Makalu, který ale při sestupu tragicky zahynul.
- První zaznamenaný pokus o zdolání osmitisícové hory se udál již v srpnu 1896, kdy se Britové Albert Mummery a Norman Collie pokusili neúspěšně vylézt na Nanga Parbat (8125 metrů). Mummeryho a dva Gurkhy tehdy zabila lavina.