Závodní cesta na 45 metrů vysoké skále končí ve 35 metrech, do cíle se účastníci v semifinále museli dostat maximálně za pět minut. "Do závodu se hlásí zejména ti, kteří mají licence horských vůdců nebo lezeckých instruktorů. Někteří z nich se účastní i světových pohárů v lezení," dodal Matuška.
Počasí bylo v sobotu lepší než loni, kdy led za slunečného počasí tál a horolezci byli mokří. Letos byla stěna v mnohem lepším stavu, v noci klesla teplota pod nulu, při závodech vystoupala ke dvěma stupňům.
Stěna ve Víru je nejvyšším ledopádem v republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, délka lezeckých cest se pohybuje mezi 15 až 25 metry. Lezení v horních partií stěny je umožněno pouze zkušeným lezcům. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. V letošní sezoně stěnu zatím navštívilo na 400 lezců.
"Projekt vírské ledové stěny jsme zahajovali s bratrem v roce 2006 v malém autokempu nedaleko obce Vír. V roce 2008 jsme se skupinou dalších nadšenců otevřeli novou lokalitu přímo v obci, v blízkosti vodního díla Vír I. Od roku 2012 je provozovatelem stěny občanské sdružení Ledová stěna Vír o.s.," uvedl čtyřiatřicetiletý Matuška, který se za skalami vydává do Španělska, Francie, Řecka i do Alp. Na vrchol stěny na pravém břehu řeky Svratky vede deset cest.