Hroši narazili hned v prvním duelu v Paskově, ve kterém měli nůž na krku, a jako třetí sestupující doplnili už jisté vypadnuvší týmy Havlíčkova Brodu a Ostravy. Naopak Paskov, jenž v základní části urval jediné tříbodové vítězství, se jako vítěz skupiny o udržení zachránil.

Žďár se v minulých třech sezonách vždy probojoval do play-off. V letošním nepodařeném ročníku dlouho strádal, hledal správné složení sestavy.

V play-down se družstvo semklo, ukázalo charakter a vůli po záchraně, jenže Paskov byl ve finále příliš velkým soustem.

PASKOV – ŽĎÁR N. S. 13:8

Konečný stav série: 3:0.

Hippos potvrdili, že na nezvyklé „kachličkové" palubovce v Paskově neumí. Čtyřleté čekání na výhru neuťal ani zápas pravdy.

Domácí Ještěři na svého rivala vlétli, a obrana Žďáru v čele s mladým gólmanem Kratochvílem nevěděla, kam dřív skočit. Hroši sice nastřelili dvě tyčky, jenže na konci 12. minuty prohrávali už 4:1, na což zareagovala jejich lavička výměnou brankáře. Poprvé v play-down se tak mezi třemi tyčemi ukázal nejvytěžovanější muž ze základní části Petr Krátký. Jeho příchod sice zatarasil příděl, přesto to se žďárskými akciemi vypadalo hodně bledě.

Barvu měl na vysočinské cenné papíry vrátit vstup do druhé třetiny. Jenže ten se svěřencům hrajícího kouče Petra Tlustoše povedl ještě méně než ten do té úvodní. Slepené góly z přečíslení Švajného a Ivana znamenaly prakticky neřešitelný stav 6:1. Změnu přinesla rychlá odpověď Martina Zeráka, na kterou po nedůslednosti v Krátkého brankovišti odpověděl domácí Švajný zkompletováním hattricku, 7:2.

Žďárská naděje vzplála ve 27. minutě. Filip Dvořák nahrál Kosovi, jeho pokus se od brankové konstrukce odrazil k dobíhajícímu Dvořákovi, a ten zasunul do odkryté klece. Ještě veseleji bylo o minutu později, když Haman po chybě obrany procedil míček za Rataje, 7:4.

Možná klíčový moment třetího vzájemného měření nastal hned po rozehrání. Domácí Zindulka putoval za opakované přestupky na trestnou lavici a Hrochům se naskytla další možnost ke snížení. Největší šanci měl v přesilovce na své hokejce Martin Zerák, živou vodou bohužel svůj mančaft nepolil. Naopak hosté se od té chvíle na dlouho odmlčeli. Výsledkem byl osmý gól v jejich síti a další zpackaný start do nové dvacetiminutovky. Ve 46. minutě svítil stav 11:4.

Alespoň kosmetické vylepšení skóre v závěru obstaral nejproduktivnější Hroch utkání Petr Kos (2+2).

Definitivní tečku za nepovedeným ročníkem symbolicky udělal v čase 59:37 proměněným trestným střílením dlouhodobě nejproduktivnější hráč týmu, celého play-down a v minulých sezonách i první ligy Ondřej Melichar.

„Utkání se nám nepovedlo. Domácí už od 5. minuty ukázali svoje kvality a zaslouženě zvítězili. Na výhru jsme vlastně mohli pomýšlet jen ve druhém zápase, který jsme si v prodloužení prohráli vlastní nekoncentrovaností," uznal jasný výsledek celé série Petr Tlustoš.

Branky a nahrávky: 4. Kurečka, 5. Růžička, 12. Švajný, 12. Kohút, 21. Švajný, 23. Ivan, 25. Švajný, 37. Maier, 41. Maier, 42. Chalupa, 46. Chalupa, 53. Ivan, 57. Růžička – 12. O. Zerák (Melichar), 24. M. Zerák (Haman), 27. F. Dvořák (Kos), 28. Haman (Kos), 53. Kos (O. Zerák), 54. Melichar (Tlustoš), 58. Kos (M. Zerák), 60. Melichar. Rozhodčí: Vybíhal – Kačer. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 83. Třetiny: 4:1, 4:3, 5:4.

Hippos Žďár nad Sázavou: Kratochvíl (13. Krátký) – F. Dvořák, Čechal, O. Dvořák, Tlustoš – Kos, M. Zerák, Haman, Melichar, Imramovský, O. Zerák.