V sezoně 2001/2002 se sice pro nedostatek hráček oficiální soutěže České Florbalové Unie (ČFbU) nezúčastnil, bylo mu však nabídnuto hostování v SK Jihlava. V následujícím ročníku přišly nové posily a od roku 2006 se kádru dařilo i v první lize, kde se až do sezony 2010/2011 umisťoval na předních místech tabulky. 

Po úspěšných sezonách jakoby se historie opakovala. Družstvo FBC Žďár nad Sázavou, které bylo dlouho spjato se jménem kouče Petra Tlustoše, se nyní opět potýká s nedostatečnou základnou a uzavírá tabulku s pouhými osmi body z dvaceti zápasů, když pocit vítězství okusilo jen ve dvou z nich. 

Před sezonou se na trenérskou židli posadila Martina Uhlířová, která za Žďár nastupuje už osm let. „Rozhodla jsem se tak hlavně kvůli mým zdravotním problémům. Letošní rok nemůžu hrát,“ vysvětluje mladá kormidelnice. „Celou neděli hrajeme doma. Doufám, že nás v těžkých dobách přijde podpořit co nejvíce lidí. Holky by určitě potřebovaly podporu domácího publika,“ přeje si.

Některé hráčky žďárského klubu letos uvažují o hostování v jihlavském FBŠ AL INVEST Jihlava, který týmu v krizi nabídl pomoc. Znamená to, že je účast družstva v oficiální soutěži v příští sezoně ohrožena?

Můžu potvrdit, že odchod několika hráček se znatelně podepsal na kvalitě tréninků a zápasů. A vzhledem k dnešnímu stavu, především tedy nedostatku hráček, pravděpodobně nebudeme příští sezonu soutěž přihlašovat. Chceme ale udržet hráčky, které s florbalem skončit nechtějí, ve formě. Jihlavské holky hrají extraligu žen, momentálně jsou na desáté příčce, a u nás si vyhlédly nějaké talenty. O vzájemné spolupráci na příští sezonu již komunikujeme.

Jak by ta spolupráce vypadala? 

Zatím vám k tomu podrobnější informace neřeknu, ale šlo by o takové propojení, kde bychom společně vytvořili dva týmy, které by fungovaly pravděpodobně pod hlavičkou Jihlavy.

Kolik hráček v současné době hraje? A proč některé opustily mateřský klub?
Bohužel na turnaje jezdíme pouze v devíti včetně gólmanky, což je žalostné číslo. Není to ideální situace a kvalitní výsledek se v takovém počtu uhrát nedá. Navíc minimum tréninků se také musí někde projevit. Důvody odchodu hráček byly různé, od studijních povinností až po nabídky z extraligových týmů.

Jaká je podle vás budoucnost týmu? Může počítat s vlastními odchovankyněmi?
Žďárský ženský florbal má, co se týká mládežnických družstev, kvalitní základnu, čítající šikovné ročníky. Juniorky má na starosti trenérka Kateřina Bednářová, o dorostenky se starám já. Byla by proto velká škoda, kdyby tyto mladé a nadějné hráčky neměly kde dále pokračovat. Nicméně budoucnost týmu lze těžko předpovídat. Hodně záleží na přístupu samotných hráček a na tom, zda se sportu chtějí věnovat jen rekreačně nebo závodně. V tom vidím veliký rozdíl, protože přístup konkrétních hráček se pak odráží na výsledcích celého týmu. Oživení v podobě jihlavské spolupráce vidím jako nezbytný krok k udržení žďárské florbalové tradice.