Po základní části desátá Bystřice hraje s jedenáctým Paskovem play-down, tedy boje o udržení ve třetí nejvyšší soutěži. V sérii na tři vítězné zápasy však Bystřice prohrává 0:2.

„Paskov nám zatím ukazuje své zkušenosti. V předchozích ročnících sehrál podobných zápasů spoustu, kdežto pro nás je to něco nového. V tom nás proto zatím docela školí," říká nejproduktivnější hráč bystřického ASK Jaromír Chocholáč.

Jeho i další spoluhráče proto čeká o sobotním večeru náročný úkol, Paskov konečně zdolat a vybojovat si možnost čtvrtého duelu, který by se hrál hned následující den na půdě soupeře.

„Bude to ohromně těžký zápas. Největší rozdíl je zatím v produktivitě, protože Paskov jakoukoliv naši sebemenší chybičku dokáže ihned potrestat. Naopak nám se v koncovce příliš nedařilo," hodnotí předešlé duely bystřický snajpr.

Případný sestup o patro níž si však v Bystřici nikdo nepřipouští.

„To v žádném případě, Národní ligu chceme za každou cenu udržet. Je totiž otázka, co by následovalo, pokud bychom opravdu sestoupili. Někteří hráči by mohli skončit, vyloučit by se nedal i případný odchod hráčů do jiných oddílů, ale zatím o ničem takovém nevím," tvrdí Chocholáč.

Celá letošní sezona je v podání Bystřice vůbec nepodařená. Na vině je především slabší tréninková účast, ale také změna v letní přípravě.

„Oproti předešlým rokům jsme letos v létě trénovali individuálně. Záleželo tedy na každém hráči, jak se připraví. Myslím, že se ukazuje, že společná příprava je lepší, protože ne každý se sám dokáže zodpovědně připravit. Tím však rozhodně nechci nikoho kritizovat. I tréninková účast v průběhu letošního ročníku je však vinou studijních i pracovních povinností slabší než v předešlých letech," všimla si ofenzivní opora Bystřice.

Se svými letošními výkony by však dvaadvacetiletý čerstvý absolvent chemické fakulty v Brně mohl být spokojen. V tabulce produktivity základní části skončil druhý za žďárským Ondřejem Melicharem (67 bodů), když v 21 zápasech nasbíral 29 branek a 27 asistencí. „Mé výkony někdy mohly být lepší, ale jinak se dá říci, že jsem byl vcelku spokojený. Samozřejmě i já bych potřeboval větší tréninkovou zátěž, ale v kombinaci se školou a fotbalem to bylo obtížné," usmívá se Chocholáč.

Spolu s dalším ofenzivním tahounem Milošem Prášilem totiž v Bystřici již několik sezon pravidelně pendlují mezi divizním fotbalem a třetiligovým florbalem. Divizní generálku naštěstí Bystřice sehraje až v pondělí, takže oba nebudou muset stát před složitou volbou. Jak by však dopadla, pokud by došlo k souběhu zápasů?

„Jsme domluveni tak, že mimo fotbalovou sezonu má přednost florbal. Jakmile však divize zahájí, stojí na prvním místě fotbal. Florbalový trenér Jarda Dufek je sám bývalý fotbalista, takže nás chápe. Ani s fotbalovým koučem Martinem Mašou v tomto směru není problém, ale samozřejmě se snaží dělat vše proto, abychom se věnovali hlavně fotbalu," vysvětluje bystřický obojživelník.

I v případě třetí porážky v sérii s Paskovem by se Bystřici voda nad třetí ligou nezavřela. Měla by ještě jednu šanci v sérii s horším z dvojice Frýdek-Místek a Slovan Havířov (zatím 0:2 na zápasy). Vítěz tohoto klání by pak hrál baráž o udržení.

„Ve hře je však varianta reorganizace soutěží, takže se může stát, že baráž bude hrát nakonec i poražený," dodal Jaromír Chocholáč.

Sobotní zápas Bystřice s Paskovem má začátek v 19.30, případný čtvrtý zápas by se hrál v neděli v Paskově.

V sobotu nastoupí i žďárští Hroši ke třetímu čtvrtfinále v Brně. Za stavu 0:2 na zápasy budou rovněž odvracet hrozbu vyřazení.

Pokud Hroši prohrají, sezona by pro ně skončila. Případný čtvrtý zápas se hraje v neděli na Bouchalkách od 16.00.

Žďár