Z pochopitelných důvodů označil sezonu jako neúspěšnou. „To určitě, protože jsme chtěli bojovat o návrat do Národní ligy. Svoji roli sehrály kvalita i šířka našeho kádru, taktická vyspělost, ale také to, že jsme se dlouho srovnávali s novými soupeři, kteří hrají jiným stylem,“ vysvětluje trenér Hipposu.

Mládí vpřed?

Druhořadým cílem, který si po loňském sestupu ve Žďáře stanovili, bylo zapracování mladých hráčů do kádru. Nad úspěšností tohoto kroku ale visí velký otazník. „Omlazení kádru bylo rozhodně jednou z příčin, proč jsme se prvních pět šest kol hledali. Bohužel se postupem času ukazovalo, že kluci, kteří dostali příležitost, odpovídající kvalitu prostě neměli. Na konci jsme tak dohrávali se stejným kádrem jako před rokem,“ kabonil se Dvořák.

Jen na nepodařený start ale konečný neúspěch svalovat nechtěl. „Ztracené body z úvodu ročníku nám citelně chyběly, to je jasné. I přesto jsme ale ještě měli šanci, o play-off se bojovalo až do předposledního kola,“ zdůraznil kormidelník Hrochů.

Václav Pohanka (v modrém)
Pohanka: Do návratu na hřiště se neženu, musí to dávat smysl

Lepší výkony prý očekával také od zkušenějších hráčů. „Čekal jsem od nich vyšší kvalitu i přísun bodů. Představoval jsem si, že budou v divizi více vyčnívat, když hráli několik sezon třetí ligu. Za naše výsledky mohli starší hráči stejnou měrou, jako ti mladí,“ podotkl Filip Dvořák.

Ten upozornil ještě na jeden problém v souvislosti s novými talenty. „V naší situaci je zapracování mladých hráčů prubířským kamenem. Každou sezonu vychováme dva až tři hráče, kteří kvalitou mají na to, aby za nás okamžitě naskočili. Jenže se může stát, což byla situace z loňska, že ani jeden z nich už nechce hrát. Proto jsme museli vzít kluky z druhého sledu, kteří by za normálních okolností v kádru ani nebyli.“

Chtějí se vrátit

Srovnání třetí a čtvrté nejvyšší republikové soutěže prý vyznívá jednoznačně. „Úroveň Národní ligy je o propastný kus výš. Je to vidět prakticky na všem, hlavně ale na přístupu hráčů,“ tvrdí hrající lodivod Hrochů.

K tomuto tématu ještě dodává. „V divizi se florbalu věnují spíše „hobíci“, kteří si jdou jen tak zahrát. Kdežto Národní liga se hraje každý víkend, všichni si k ní plánují kalendář a věnují florbalu volný čas. Kdežto v divizi týmy každou chvilku obepisují soupeře a chtějí překládat termíny.“

Hráči Bohdalce převzali po vítězství nad Vatínem pohár z rukou pořadatele Vesnické ligy Karla Daniela (uprostřed).
Bohdalec se znovu vrátil na trůn

I pro příští sezonu proto bude cílem návrat do třetí ligy. „Za mě, coby trenéra a člena klubového výboru říkám, že divize je pro město velikosti Žďáru málo. Působení v Národní lize by bylo odpovídající, chceme o ni zabojovat,“ potvrdil Dvořák.

Podstatné ale bude postupné omlazování kádru. „Ty nejkvalitnější mladé hráče nemáme šanci ve Žďáře udržet. Zvlášť ve chvíli, kdy přijde nabídka z extraligy dorostu, ale i mužů. Musíme se proto více soustředit na ty ostatní, kteří tu zůstávají,“ uvědomuje si Filip Dvořák.