Jednou z variant návratu na zdravou cestu je cvičení pod dohledem osobního trenéra. Toto stále se rozšiřující povolání vykonává ve Žďáře nad Sázavou už řadu let i Veronika Jamborová, která kromě cvičení s klientem nabízí i celou řadu dalších technik, jak znovu načerpat a udržet si důležitou vnitřní rovnováhu.

Jak jste se vlastně dostala k povolání osobní trenérky?
Odmalička jsem se věnovala sportu. Hrála jsem volejbal a jezdila na koni. V osmnácti jsem se dostala k cvičení v posilovně. Potom jsem začala s aerobikem a udělala si lektorské zkoušky. Posilovna mě bavila, ale myslela jsem do budoucna, protože hopsat člověk nemůže donekonečna. Udělala jsem si zkoušky na trenéra a od té doby se snažím lidem pomáhat. Mezitím jsem absolvovala masérské kurzy, zabývala se lidským tělem, věnovala se Dornově metodě, s níž mě seznámil výborný člověk Jakub Prášil. No a v posledních pěti letech cvičím s lidmi ve žďárské orlovně.

Jací klienti k vám nejčastěji chodí?
Víceméně ti, kteří jsou hodně zničení z práce, v níž převládá sedavé zaměstnání, a uvědomují si, že jim přibývají zdravotní problémy. Další se snaží jít s dobou a tím pádem chtějí pečovat o své tělo. Společně se pak snažíme o nápravu a kompenzaci jejich svalových obtíží, dávám je do kondičky. Zdraví si však nežádá jen pohyb, ale i správnou výživu a duševní rovnováhu, takže mým cílem je, aby tyto tři sféry byly v pořádku. Najdou se ale i klienti, jejichž motivací je hlavně nárůst svalové hmoty.

V dnešní době je ale fitness trenérů celá řada. Proč by měl člověk jít zrovna za vámi?

Přiznám se, že konkurenci moc nesleduji. Takže vám neřeknu, v čem jsem jiná. Ale mojí snahou je dát klientovi maximum toho, co umím a co znám. Jde mi o osobní přístup a spokojenost klienta.

Takže když za vámi přijdu, že mě třeba bolí záda, tak se mnou uděláte co?
Nejdřív si vás prohlédnu, jestli jste mi sympatický. (smích) Ne, teď vážně, položím si vás na žíněnku, podívám se na vaše tělo a budu se snažit  najít problém. Když ho budu umět vyřešit, pobavíme se o jeho možném odstranění. A pokud si rady vědět nebudu,  mám kolem sebe kvalifikované lidi, které vám doporučím. Mojí hlavní snahou je, abyste ode mě odcházel v dobrém stavu. Pokud ke mně přijdete z práce totálně vyčerpaný, tak já vás v posilovně ještě víc nedomlátím. Budu se vás snažit vykompenzovat tak, abyste si přišel rád zacvičit i příště. Z nikoho nechci dělat supermany. (smích)

Klienti u vás setrvávají delší dobu?
Ano, většinou to tak vždy dopadne, a já si toho vážím. Kulturisté nebo modelky za mnou obvykle nechodí. (smích)

Kolik jedna hodina s vámi stojí?
Pokud přijdete jednorázově, tak 300 korun. Nebo nabízím permanentky na deset vstupů, a pak vyjde hodina na 250 korun. K tomu se platí 50 korun za vstup do posilovny.

Co já vím, tak se hodně specializujete na výživu…
V dnešní době je naše strava hrozně ochuzená o látky, které naše tělo potřebuje. Pokud o to klient stojí, řekneme si, co má rád, a pak se pokusíme najít a nastavit takový jídelníček, aby se mu podařilo nastartovat novou životosprávu. Dlouhodobé diety nebo nalinkovaný jídelníček totiž nemají takový účinek, protože málokdo vydrží jíst dlouhodobě něco, co mu nechutná. Takže to třeba vydrží tři měsíce a pak se zase vrací ke starým návykům, což není správná cesta. Je ale potřeba si uvědomit, že to, co jíme, už nemá takovou kvalitu jako dříve.

To máte bohužel pravdu. Ale co s tím?
Základem je, že naše tělo by mělo za den přijmout asi devadesát látek. Pokud je nedostane, tak si s tím poradí po svém. Začne si je brát z kostí nebo svalů. Pokud ty látky ale přijme, tak funguje, jak má, a dokáže se zbavovat škodlivin, které mu způsobují různé nemoci. Naše tělo je v tomhle ohledu luxusní. Spousta lidí si nedostatečnou pestrost přijímaných potravin uvědomuje, a proto užívá různé doplňky stravy. Ne vždy si však člověk vybere správně a naopak si tělo ještě zahlcuje nežádoucími látkami. Já spolupracuji s jednou mezinárodně uznávanou firmou, od které mám biofotonický skener. Ten dokáže u buňky z dlaně změřit množství antioxidantů v kůži – měří hladinu karotenoidních antioxidantů v těle, ty chrání naše tělo před různými nemocemi. Pokud máte karotenoidů dostatek, tak celá vaše mikrovýživa funguje. Tato technologie byla oceněna Nobelovou cenou za Ramanovu spektroskopii. Dříve se tak měřila rakovinná buňka.

Takže je to podobné, jako když si přijdu změřit krevní tlak nebo hladinu cholesterolu?
Ano, jen na tento přístroj u nás lidé ještě nejsou zvyklí. Ale třeba v USA a v západní Evropě už jde o běžnou věc.

Co když přístroj naměří nízké hodnoty?
Znamená to, že vašemu tělu něco chybí. Pak se to dá řešit buď úpravou jídelníčku, nebo kvalitními a prověřenými doplňky stravy, které ta firma nabízí. Vše je na čistě přírodní bázi.

Kromě toho se věnujete i galvanoterapii. Co to obnáší?
Pomocí přístroje se snažím odstraňovat tradiční příznaky stárnutí na problematických partiích, jako jsou celulitida, strie a povadlá pokožka. Klienti buď chodí za mnou, nebo je to naučím, koupí si přístroj, a pak už se doma zkrášlují sami. (smích)

Kdo je Veronika Jamborová

Narodila se 3. dubna 1975 v Novém Městě na Moravě.
Fitnessu se věnuje 17 let.
Pracuje jako osobní trenérka ve žďárské orlovně. Kromě fitnessu se zabývá i masážemi, Dornovou metodou, galvanoterapií a na míru vám sestaví jídelníček. Ke své práci využívá i biofotonický skener.