Po silvestrovském deklasujícím vítězství na klasické desítce ke svému jménu přiřadila nálepku největšího favorita Tour de Ski. „Spravila jsem si chuť po pokaženém pražském sprintu. Jsem zpátky,“ vzkázala soupeřkám.

Taková převaha se jen tak nevidí. Vraťte se ještě, prosím, ke středeční desítce.
Trať byla letos dobře připravená. Sníh byl perfektní, ale to se mi to mluví, když jsem vyhrála takovým rozdílem, že? (smích) Prostě mi všechno sedlo. Přišel den, kdy víte, že ať budete dělat, co budete dělat, tak všechno bude v pořádku. Odstartujete a víte, že budete rychlý.

Ještě teď doslova záříte!
Pro mě to byl zvláštní a hlavně dlouhý den. Obvykle jsme my ženy zvyklé závodit před muži, ale tentokrát to bylo naopak. Najednou jsem musela zabít čas.

Jak jste to udělala?
Ráno jsem se probudila a potom jsem si šla ještě lehnout. (smích) My máme dobrý tým, takže to zase takový problém není. Rozumíme si, takže den utekl rychle.

Kdy jste vlastně poznala, že středa bude ten výjimečný den?
Můj servisman byl před závodem celý nesvůj. Nevěděl, co má udělat s lyžemi. To bylo dobré znamení. Samozřejmě je připravil excelentně.

Kdy jste naposledy zažila takhle vydařený závod?
Když tak vzpomínám, tak kdysi na domácím šampionátu.

Ve Světovém poháru jste jich ale vyhrála spoustu…
Velký den jsem měla před dvěma lety ve Val di Fiemme, taky na závodu Tour de Ski. Na klasické desítce s hromadným startem se mi jelo taky výborně a položila jsem v ní hlavní základ k pozdějšímu vítězství. Ale takhle výjimečný den, abych na desítce vyhrála o osmatřicet sekund? Ve Světovém poháru opravdu ještě ne.

Letos vám na Tour ale příliš nevyšly sprinty. Čím si to vysvětlujete?
V Praze jsem udělala taktickou chybu na začátku. Na ni jsem doplatila, v závěru už jsem nedokázala zrychlit. V Novém Městě jsem v semifinále byla už unavená. Mým cílem ale nebylo bezpodmínečně vyhrát, hlavní bylo neztratit moc sekund.

Už máte pro zbytek Tour de Ski stanovenou taktiku?
Já jsem klasička, takže se soustředím hlavně zase na desítku s hromadným startem ve Val di Fiemme. Závěrečný výjezd na Alpe Cermis pro mě není to pravé. S lyžováním to má málo společného, je to spíš lezení do kopce.

Vím, už loni jste tvrdila, že je na hranici ženských možností. Zdá se, že ale máte skvělou formu…
(skočí do řeči) Tohle nemá s formou nic společného. Tenhle typ závodu mi prostě nesedí. Je to pěkný záběr pro moje záda a já s nimi mám potom problémy. Na tohle vyvrcholení názor nezměním.

Teď vás čeká náročný přesun do Itálie. Jste typ člověka, kterého to může poznamenat?
Tak tohle není problém. Máme pohodlná auta, ve kterých si můžeme celkem dobře odpočinout. Já většinu cesty prospím.

Takže i proto jste v Tour de Ski tak úspěšná?
(odzbrojující úsměv) Tak o tom jsem nepřemýšlela. Ale cestování mi nějak zvlášť opravdu nevadí. K našemu sportu patří.

Na Silvestra i Nový rok jste si bohatě nadělovala? Jak jste vůbec přivítala příchod nového roku?
Měli jsme krásnou párty na našem hezkém hotelu Medlov.

Co to znamená?
Přijít, dát si přípitek, popřát si všechno nejlepší a jít spát.