Třetí místa brali čeští reprezentanti Ondřej Suchý a Kateřina Novotná. Na dvoudenním festivalu inline bruslení pro jezdce všech věkových i výkonnostních kategorií, jehož vrcholem byl letošní čtvrtý závod Světového poháru, se představil ve skvělém světle i odchovanec žďárského Bruslařského oddílu Filip Adlt, který přišel o bronzový stupínek až v cílovém finiši.

Na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě se na trati 33,5 km představila světová elita pošesté v řadě, čtyřiadvacetiletý český reprezentant se blýskl v konkurenci 79 startujících. „Výsledek je pěkný, ale konkurence se nesešla taková, jaká se očekávala," zlehčoval Filip Adlt pátou příčku.

Francouzi potvrdili roli favoritů. Druhému Guyaderovi se ve vašem sportu přezdívá Usain Bolt na bruslích, jde o několikanásobného mistra světa a vítěze Světového poháru. Měli jste na něj připravenou nějakou taktiku?
S oběma Francouzi jsme chtěli jet co nejdéle. Snažili jsme se hlídat si jejich nástupy a hlavně dojet před polským týmem. V samotném závodě se jelo velmi rychlé tempo hned od začátku, Francouzi několikrát nastoupili a ve třetím kole nás na vrcholu stoupání definitivně utrhli. Pole se tam hodně roztrhalo, snažili jsme se je dotáhnout, či alespoň udržet ztrátu, ale ukázalo se, že jsou zkrátka na jiné úrovni než my.

Ve finiši jste podlehl dvěma týmovým kolegům. Páté místo berete?
V průběhu závodu jsem se necítil úplně dobře a ve finiši je to potom už trochu loterie. Co se týče umístění, měl jsem už asi lepší. Je potřeba vidět, že tu nebyla tak široká konkurence. Z osobního hlediska to pro mě ale nebyl špatný závod.

Patříte do reprezentace. Jaké jsou vaše nejbližší cíle?
Během jednoho či dvou týdnů bychom se měli dozvědět nominaci na mistrovství Evropy, které je na přelomu července a srpna v německém Geisingenu. Doufám, že dostanu šanci a že se na této akci alespoň v maratonu představím. Pokud se do konečné nominace dostanu, budu mít před sebou zhruba pět týdnů přípravy.

Dá se kolečkovými bruslemi vůbec nějak uživit?
Jelikož inline bohužel není olympijským sportem, bruslaři, kteří se tímto sportem alespoň částečně živí, by se na světě dali spočítat na prstech jedné ruky. Bruslení dělám hlavně proto, že mě baví.

V minulosti jste pravidelně startoval za žďárský Bruslařský oddíl. Od letošního roku jezdíte v barvách RTS (Roller Team Stars) Praha. Jaký byl důvod k přesunu?
Ještě před dvěma lety jsme s bráchou Adamem jezdili za místní oddíl ve Žďáře, ale už tenkrát jsme byli jeho jediní členové. Adam po ukončení školy začal pracovat a loni s bruslením kvůli nedostatku času na trénink skončil. Já jsem v minulém roce jezdil za německý tým a letos jsem hledal klubovou příslušnost v českém oddíle. Volba padla na pražský klub. Trénuji ale pořád na žďárském ovále.