Navíc do Nového Města dorazila řada zajímavých tváří. Kromě kompletní české reprezentace, na čele s dvojnásobným medailistou z MS 2007 v Anterselvě Michalem Šlesingrem, se objevili i medailisté z velkých akcí. Největší hvězdou byl zkušený Polák Tomasz Sikora, stříbrný medailista z olympijských her, který se může pyšnit i kompletní sbírkou medailí z mistrovství světa.

Rozruch vyvolal i norský obojživelník Lars Berger. V biatlonu do té doby získal tři velké stříbrné medaile, v klasickém běhu byl ještě úspěšnější. V Oberstdorfu 2005 vybojoval zlato s norskou štafetou, to zopakoval v Sapporu 2007, kde navíc přidal i zlatou z volné patnáctky. Bronz ze štafety měl ve své sbírce i jeho krajan Stian Eckhoff.

Perličkou byl start bývalého švédského běžce Jörgena Brinka (na mistrovství ve Val di Fiemme vybojoval tři bronzové medaile, ve Světovém poháru pětkrát vystoupil na stupně vítězů), který na stará kolena přesedlal na biatlon.

Mezi ženami hlásila návrat po dvouleté přestávce Ruska Olga Pylevová, ale ta tehdy na Vysočině shořela jako kus papíru. Mnohem více pozornosti tak poutaly ukrajinské sestry Vita a Valj Semerenkovy.

Ukrajinky ovládly soutěže žen, ze čtyř možných zlatých získaly tři (dvě z nich, ve sprintu a stíhačce, Nina Karasevyčová).

Mezi muži bylo rozložení sil obdobné, rovněž získali tři medaile. Ta jediná jim utekla, stejně jako ukrajinským ženám, ve vytrvalostním závodě. Sikora je totiž fenoménem této disciplíny, na ME to pro něj byla již šestá zlatá medaile.

Češi zabodovali, zlato jim sice uteklo, ale zásluhou Zuzany Tryznové, Michala Šlesingra a mužské štafety vybojovali dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Stříbrem ze štafety se navíc pyšnily juniorky, Veroniky Vítková, Zvařičová a Hořejší.

Vydařený šampionát Novému Městu opět zaručil body na diplomatickém poli. To ostatně na závěr připomněl tehdy viceprezident IBU Alexander Tichonov: „Pořadatelé za velmi složitých povětrnostních podmínek uspořádali šampionát na velmi vysoké úrovni. To zvyšuje šance Nového Města při kandidatuře na mistrovství světa v roce 2012 nebo 2013.“

To se potvrdilo o necelý půl roku později, kdy na kongresu IBU v Praze Nové Město dostalo pořadatelství MS 2013. Zítra čtěte o Evropském poháru v roce 2009.