Mezinárodní komise rádiového orientačního běhu ARDF IARU totiž pověřila Asociaci rádiového orientačního běhu České republiky pořádáním 14. mistrovství Evropy mládeže a dorostu v rádiovém orientačním běhu. V závodech si to rozdá více než sto mladých sportovců z jedenácti zemí.

„Rádiový?" zamyslel se včera Deníkem oslovený Petr Sklenář. „Měl jsem kamaráda, co dělal orientační běh, ale klasický. No, na Tři Studně to je kousek, třeba se tam v sobotu vypravíme. Nevěděl jsem o tak velké soutěži tady blízko," řekl muž.

Z rádiového orientačního běhu, klání amatérů, se stal během let sport se vším všudy. „Má pevná pravidla, propracovaný systém soutěží, a musí se také tvrdě trénovat," přiblížil Pavel Mikšík, předseda organizačního výboru šampionátu. „Jinak by se na vrcholné úrovni sotva kdo prosadil," dodal Mikšík.

V čem tedy spočívá princip sportu? Základem je pomocí přijímače a mapy vyhledat stanovený počet kontrol vysílačů, a v co nejkratším čase doběhnout do cíle. Mapy se používají stejné jako v orientačním běhu, chybí jen zakreslená místa kontrol. Závodník musí mít dobrou fyzickou kondici i schopnost ovládat zaměřovací přijímač, rychlý úsudek a umět se pohybovat a orientovat dle mapy v neznámém terénu.

„Kromě dvou klasických se poprvé žáků poběží i sprint, divácky velmi atraktivní závod," pozval Pavel Mikšík. Trať závodník uběhne asi za patnáct minut, kdežto klasickou zhruba za hodinu.

„Rádioví běžci jsou tu sice poprvé, ale orientační běh poněkolikáté," řekl Miloš Brabec, starosta Třech Studní, kde mají zkušenosti i se závody psích spřežení. „Pomohli jsme opět organizačně, například s ubytováním, doporučili, koho bylo třeba, a podobně," pověděl starosta.

Cílové prostory klasických závodů jsou v Medlově a v Zubří. Sprint se poběží na Třech Studních. Jak se v rádiovém běhu závodí si budou moci zkusit i zájemci z řad diváků.

Program ME:
středa 12. 6.: trénink, 18.00 slavnostní zahájení,Tři Studně – čtvrtek 13. 6.: 10.00 start 1. závodu, klasika 144 MHz, cíl Medlov; 19.30 vyhlášení výsledků, hotel Horník – pátek 14. 6.: 10.00 start 2. závodu, sprint, Tři S.; 12.30 veřejný závod OPEN sprint; 19.30 vyhl. výs., h. Horník – sobota 15. 6.:  10.00 start  3. závodu, klasika 3.5 MHz, cíl Zubří;  18:30  vyhlášení výsl., zakončení mistrovství, h. Horník
další info: www.eyac2013.com