V závěrečném spurtu porazil o centimetry Marka Rauchfuse. Závod žen suverénně ovládla Petra Letenská.

Trať vedla ze Žďáru do Svratky, přes Sněžné do Nového Města, nad Radňovicemi závodníci uhnuli do Lhotky, z Vysokého si pak na závěr ještě vychutnali kopce do Skleného, Tří Studní a Vlachovic. „Nečekal jsem, že se začne tak zostra, hned se závodilo. Při chuti byl hlavně Pepa Kučera, ten tahal nejvíc, jemu vděčíme za vysoký průměr,“ řekl v cíli Luboš Němec z Chotěboře.

Ti nejlepší zvládli 65 kilometrů průměrnou rychlostí 37 km/hod. „Jsem zvyklý na delší tratě, začínal jsem se rozjíždět až ke konci, proto jsem nebyl nijak zvlášť aktivní,“ usmíval se jednatřicetiletý specialista na MTB maratony.

Únik rozhodli hlinečtí bikeři

Z čelní skupiny postupně odpadli další závodníci, než se vykrystalizovala dvanáctka nejlepších. U Sykovce už bylo jasné, že rozhodne až poslední stoupání do Vlachovic. Tam už se nešetřil nikdo. „Využil jsem rychlosti, na spurt jsem si docela věřil. Jen jsem měl strach, aby někdo nenastoupil zezadu a nepřeválcoval nás,“ řekl vítěz.

Němce v cíli dělily od týmového kolegy z CK MTB Hlinsko, sedmnáctiletého juniora Marka Rauchfuse, jen centimetry. Oba se dobře znají, v cíli se hecovali, kdo vlastně vyhrál. Definitivně je rozsoudila až fotografie z finiše. Ženská vítězka Petra Letenská vydržela krok se špičkou do Cikháje, pak dlouho jela ve skupince s členy K3 týmu.

Svým největším konkurentkám odskočila o více než 15 minut. „Jela jsem na lepším, půjčeném kole,“ pochvalovala si červený speciál. Proti loňsku se zlepšila o celých sedm minut a ukázala, že chce získat pohár za celkové vítězství zpátky. „Doufám, že to letos vyjde,“ věří Letenská, přestože ji teď čekají její dvě slabší disciplíny.

Dominují Janošec a Letenská

Spokojenost neskrýval ani lídr celkového pořadí Miroslav Janošec. Nad ránem se vrátil z lyžařského soustředění v Ramsau a nevyspalý se postavil na start etapy. Ve skupině favoritů ale vydržel až do cíle - dojel sedmý s desetivteřinovou ztrátou na vítěze a udržel si bodový odstup před týmovým kolegou Tomášem Ročárkem, kterého ve spurtu porazil.

Závodníky pozdravil i starosta cílové obce. „Vlachovice se sklání před vašimi výkony,“ zaznělo z obecního rozhlasu ve chvíli, kdy byla v cíli zhruba polovina ze 110 startujících.

Malá rekreační obec nad Novým Městem bere desátou disciplínu prestižně. Však ji taky ve dvanáctiboji reprezentuje hvězdný tým kapitána Pavla Harvánka. „Jsem rád, že můžeme dvanáctibojařům poskytnout azyl. Myslím, že se tady všem účastníkům líbí, budeme jenom rádi, když se sem zase vrátí,“ řekl „hlasatel“ a starosta Josef Petr.

Výsledky 10. disciplíny ŽLM – cyklistická etapa (65km), muži: 1. Luboš Němec 1:39:21 hod., 2. Marek Rauchfus 1:39:21, 3. Josef Kučera ml. 1:39:22. Ženy: 1. Petra Letenská 1:49:57, 2. Alžběta Havlasová 2:05:27, 3. Martina Jonášová 2:05:52.