Dnes je vše jinak. Erbanová obula v roce 2006 rychlobruslařské brusle. A o víkendu si účast na hrách zajistila.

V kanadském Calgary, v závodě Světového poháru, vyhrála B-divizi na trati 1500 metrů. Čas 1:55,80 je letos navíc dvanáctý ve světových tabulkách, v sezoně se zlepšila už o sedm vteřin! „Teď vidím, že všechno je možné,“ říká nad šeně. „Přitom ještě před sezonou bych odpověděla: To je nemožné.“ V závodě na 1000 metrů časem 1:16,94 vylepšila český rekord Sáblíkové.

Raduje se i Novák. „Ostatní jsou v šoku z toho, co Karolína předvádí,“ poodhaluje. „Teď máme dvě baby, které mohou na olympiádě útočit na 1500 metrů na medaili.“

Právě od Martiny Sáblíkové se Erbanová nejvíce učí. „Když máte v týmu takovou osobnost, je jasné, že se budete snažit hlavně v tréninku dělat vše podle ní,“ vysvětluje sedmnáctiletá rychlobruslařka.

Že by ale starší a slavnější kolegyni napodobovala ve všem, si nepřipouští. „Jiné jsme ve stylu oblékání, v názorech,“ naznačuje. Před startem na sebe kouknou, ale pak už se každá uzavírá do sebe.

Ve Vancouveru však budou táhnout za jeden provaz. Sáblíková už olympijskou atmosféru zná z Turína. „Tehdy jsme šli se sourozenci a bratranci hrát hokej, když mamka říká: Počkejte ještě chvíli, teď jede ta Sáblíková, pojďte se na ni podívat,“ vypráví. „Zasedli jsme k televizi a koukáme, že je čtvrtá. Ale tehdy jsem ještě ani pořádně nevěděla, co to rychlobruslení je.“

Teď už to ví. Bude černým koněm české výpravy?

----------------

České trio skončilo třinácté

Calgary, Žďár nad Sázavou - Česká štafeta rychlobruslařů skončila v závodu Světového poháru v Calgary na třináctém místě. Tým ve složení Zdeněk Haselberger, Pavel Kulma a Milan Sáblík vylepšil umístění z Heerenvenu, kde skončil patnáctý.

Svěřenci kouče Petra Nováka v Kanadě zaostali jen čtyři desetiny za dva roky starým českým rekordem, který je zároveň světovým juniorským maximem. Závod stejně jako na domácím ledě ovládli Nizozemci, za nimi o 1,12 sekundy zaostali Kanaďané.

Čtvrtý závod, Calgary – muži: 1. Nizozemsko (Kramer, Verheijen, Olde Heuvel) 3:38,05, 2. Kanada 3:39,17, 3. Norsko 3:41,59, …13. ČR (Kulma, Sáblík, Haselberger) 3:55,66. Průběžné pořadí: 1. Nizozemsko 200, 2. USA 140, 3. Norsko 130, …14. ČR 32. (spo)