Karolína Erbanová v sobotu předvedla svou nejlepší pětistovku, jakou kdy ve Světovém poháru jela. A bylo z toho šesté místo ve skvělém čase 38,38.

Včera zůstala v závodě na 1000 metrů jen těsně pod pódiem. Kilometr zvládla za 1:16,20. Za vítěznou Kanaďankou Christinou Nesbittovou zaostala o 0,88 vteřiny. Za třetí Ruskou Jekatěrinou Šikovovou dokonce o čtyři setiny sekundy.

„Tak blízko dvakrát od medaile, to mohla být senzace. Kdyby Karolína na pětistovce nezaspala na startu, mohla jet 38,1 a byla by druhá před Wolfovou. Jezdí už vyrovnaně s Číňankami,“ raduje se kouč Petr Novák. „Pracujeme na tom, je zdravá, má to v hlavě srovnané. Jako Martina.“

Novák teď mění plány. Po Novém roce poprvé vyrazí se svojí svěřenkou i na mistrovství světa ve sprinterském čtyřboji a také na Světový pohár sprinterek do Salt Lake City.

„Jsem zvědavý. Když bude tohle jezdit, může tam bojovat o medaili. Spousta holek, co umí výborně 500, už na 1000 není tak dobrá.“

Blízko k dalšímu pódiu měla v sobotu i Martina Sáblíková, která už v pátek vyhrála závod na 5000 metrů a Světový pohár na dlouhých tratích vede s náskokem 70 bodů. Na trati 1500 metrů skončila pátá.

„Ale i Martina měla blízko k bedně, vždyť ztratila jen 16 setin na druhou Wüstovou,“ vysvětluje kouč.

„Navíc ze závodnic, co byly před ní, žádná nestartovala v pátek na pěti kilácích. Naopak, mnohé hvězdy, co pětku jely, dopadly s výjimkou Martiny v sobotu zle jako Pechsteinová a Klassenová.“

Však je taky Sáblíková nadmíru spokojená. „Jo, je to úžasné. Jsem moc ráda. A teď mám měsíc pauzu, doufám, že naladím a budu tak pokračovat dál,“ hlásí.