Právě tahle trojice byla považována za hlavní adepty na titul. Zažitý scénář se ale letos nekonal, protože všem vypálil rybník teprve dvacetiletý Jan Janů z Hvězdy SKP Pardubice. Loňský vítěz tradičních Běchovic v kategorii juniorů nasadil Serbessovi na desátém kilometru k trháku, na který už nikdo nedokázal odpovědět.

V ženách zopakovala loňské vítězství i díky odstoupení nestárnoucí Ivany Martincové Anna Krátká z Hvězdy SKP Pardubice.

Vítěz zaskočil všechny přítomné

Hned po startu šla do čela dvojice Serbessa, Janů. Na třetím místě se držel Wallenfels. K očekávanému souboji v kategorii žen mezi Krátkou a Martincovou nedošlo. Druhá jmenovaná musela už po prvním kilometru pro obnovené zranění odstoupit.

V mužích se nic nezměnilo ani po pěti kilometrech, jen ztráta Wallenfelse narostla na 68 vteřin. Na dvojnásobné vzdálenosti se lámal chléb. Vedoucí Serbessa (34:16) si vypracoval dvanáctivteřinový náskok, ten mu však nestačil. K rozhodujícímu útoku nasadil Janů při stoupání z Dalečína do Veselí, kdy se dostal před Serbessu a svůj náskok, který činil na dvaadvacátém kilometru jednu minutu, si udržoval až do cíle. Svým vítězstvím překvapil nejen diváky, pořadatele, ale i o dvaadvacet let staršího Serbessu. Třetí místo bez problémů udržel Wallenfels před Dvořákem z Biatlonu Prostějov a Glierem z Moravské Slavie Brno.

Ženská část měla jasný průběh. Obhájkyně Anna Krátká doběhla před Terezou Procházkovou z Ořechova o tři a půl minuty. Třetí příčku obsadila Magda Krejčová z Brna. Nejlepší se mohli kromě poháru a diplomu těšit i z finančních odměn a věcných cen.

V doprovodném závodě pro všechny příchozí Přes přehradu zvítězil v kategorii mužů Jakub Zajíc z Kolína, druhý doběhl Tomáš Coural a třetí skončila vyškovská Karolína Strnadová.

Povedenému květnovému setkání už sice odzvonilo, nicméně v srpnu se vytrvalci sjedou do Víru podruhé. Mistrovství republiky veteránů, které se uskuteční v rámci 60. ročníku Malého svrateckého maratonu, vypukne předposlední srpnovou sobotu.

----------------

Výsledky:

Bystřickem kolem Vírské přehrady, 28 km: 1. Jan Janů (Hvězda SKP Pardubice) 1:37:06 hod., 2. Mulugeta Serbessa (Ortopedie Týn nad Vltavou) 1:38:02, 3. Jiří Wallenfels (Sokol Královské Vinohrady) 1:45:02, 4. Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) 1:46:28, 5. Michal Glier (AC MS Brno), 6. Libor Eremka (Humpolec) 1:48:41, 7. Jan Chlubna (TJ Nové Město na Moravě) 1:51:37, …, 41. Anna Krátká (Hvězda SKP Pardubice) 2:13:05, 44. Tereza Procházková (Ořechov) 2:16:42, 50. Magda Krejčová (Brno) 2:18:35.

Běh přes přehradu, 4 km: 1. Jakub Zajíc 17:39 min., 2. Tomáš Coural 20:52, 3. Karolína Strnadová 21:19, 4. Klára Strnadová 21:20, 5. Dominik Alfery 21:31.