V pondělí byly pro zájemce připraveny čtyři různé tratě, všechny vedly lesoparkem Heulos a okrajovou částí sídliště Březinky.

„Nejdelší trasa má dvacetpět kontrolních stanovišť, trať je připravená pro profesionální běžce. Ostatní okruhy jsou určeny pro nejširší veřejnost,“ prozradil jeden z organizátorů akce a pracovník Domu a mládeže Tomáš Rychetský.

Tradiční povánoční akce se v Jihlavě koná pravidelně už od roku 1982. „Cílem je umožnit lidem se seznámit s orientačním během a hlavně si zasportovat o vánočních svátcích, není důležitý čas závodu, ani zda-li účastník prošel všechny body,“ dodal Rychetský.

Někteří účastníci se málem„zakufrovali“

Do orientačního běhu, kde není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, se ve sluneční, ale mrazivé pondělní dopoledne zapojili lidé různého věku.

„Po třídenním jídle musíme shodit nějaké kalorie, jdu letos poprvé, ale příbuzní chodí pravidelně,“ prozradila Blanka Hodová z Jihlavy.

Sourozenci devítiletý Arnold a osmiletá Žaneta Stolovští vyrazili se svou babičkou na trať už třetím rokem v řadě.

Miroslav Karásek, také jeden ze stálých účastníků, si trasu prošel se svýn synem. „Nebyla ani zima, bylo to pořád do kopce z kopce, sem tam jsme i popoběhli, ale nijak jsme zase nechvátali. Když to vyjde, půjdeme i příští rok,“ chválil program Karásek.

Lence Boudné se letošní trasa zdála být méně přehledná, než ty z loňských let. „Letos to bylo trošku na zakufrování, protože trasy se prolínaly, takže to bylo o něco těžší než. Na této akci jsem už třetí rok po sobě, trasu jsme si vybrali dlouhou dvatisícečtyřista metrů,“ uvedla po návratu do cíle Boudná.

A co vlatně znamená pojem „kufrování“, který má orientační běh v názvu? „ Zakufrovat znamená ztratit se, je to z hantýrky orientačních běžců,“ vysvětlil organizátor Rychetský.

V cíli na všechny zúčastněné čekala jako odměna čokoládová sušenka a volný lístek na plavecký bazén, nebo veřejné bruslení.
Akce pokračuje i v úterý, kdy bude vytyčena trasa v terénu kolem staré plovárny. Startovné pro všechny zájemce činí symbolických dvacet korun.