„Srazila se tam dvě osobní auta. Doprava byla v místech nehody na půl hodiny omezena a tvořily se tam kolony,“ uvedl dopravní policista Zdeněk Kubík. Ná závod to však podle jeho slov vliv nemělo. „Bylo to mimo trasu šampionátu, proto se to závodníků vůbec nedotklo,“ informoval.

Na bezpečnost v ulicích města dohlíží strážci zákona. V terénu je na třináct dopravních policistů, kterým pomáhají příslušníci Policie České republiky a v neposlední řádě i žďárští strážníci. „Posílili jsme hlídky. Ná závody dohlíží šest městských policistů, kteří se v kontrolách střídají,“ uvedl šéf strážníků Martin Kunc.

Závodníkům fandí desítky lidí

Závodníci si pořadatelské služby nemohou vynachválit. „Je to tady fantastický. Myslím, že lepší už to být ani nemůže. Myslím si, že pořadatelé tady dělají opravdu vše, co je v jejich silách,“ řekl nadšeně devětašedesátiletý cyklista Petr Bauer.

Stejný názor měla i šestašedesátiletá Bohumila Lomová, čtyřnásobná mistryně světa v cyklistice. „Nemám k tomu žádné výhrady. Na trati jsem sice potkala dvě auta, která jela proti mě. Ale já jsem viděla je, řidiči viděli mě. Takže jsme se vyhnuli a bylo vše v pořádku. Nemůžeme být sobci, abychom si silnici zabrali jenom pro sebe,“ nechala se slyšet.

Na čtvrteční časovku, která se jela ze Žďáru nad Sázavou po ulici Brodské, přes Hamry nad Sázavou až k Ronovu, kde se cyklisté po obrátce vraceli zpět do okresního města, se přišly podívat desítky zvědavců.

Závodníky podporovali po celé délce trati. „Při závodu na mě lidé křičeli: Bohunko jeď, jeď, jeď. Hrozně mě to povzbudilo,“ pochvalovala si Bohumila Lomová, která včerejší závod v ženské kategorii nad šedesát let zvítězila.

Příznivce cyklistiky, kteří přišli na závody podpořit své oblíbence, neodradil ani občasný déšť. „Podle mě je to sportovní událost roku v našem městě. Nemohl jsem si to nechat ujít. Je tady tolik významných sportovců. Nějaký déšť by mě nepřinutil zůstat doma. Na čtvrtek a pátek jsem si vzal dokonce z práce dovolenou,“ uvedl jeden z fanoušků Pavel Klempíř.

Šampionát není pro závodníky pouze sportovní událostí. „Setkáváme se tady s kamarády, s nimiž soutěžíme přes třicet let. Je to tak pro nás i společenská záležitost,“ vysvětlil veterán cyklistického sportu Petr Bauer.