Trasa povede peloton z Vysočina areny v Novém Městě do Radňovic a pak přes Lhotku, Vysoké, Počítky, Sklené, Tři Studně a Vlachovice zpátky do Vysočina areny.

Na tomto okruhu bude provoz uzavřen v jednom směru proti směru jízdy závodníků. Pro autobusy linkové dopravy to však platit nebude. „Bude to fungovat tak, že pro autobusy průjezd policie a pořadatelská služba zajistí, i když i autobusy musejí v takovém případě počítat s nějakým zdržením," informovala Marta Drdlová z odboru dopravy novoměstského městského úřadu. Dopravní opatření, potřebná k zajištění bezpečnosti nejen cyklistů, ale všech účastníků provozu, budou zajišťovat příslušníci Policie České republiky (PČR) společně s městskou policií a pořadatelskou službou.

Policie zatím přesný rozpis uzavírek a souvisejících omezení veřejné dopravy na trati neuzavřela, všechny detaily budou známé až dnes. „Opatření k zajištění dopravy je samozřejmě připravené, podrobnosti ale budou zpracované až zítra," řekla včera mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Řidiči by podle ní měli být na trase pozorní a dopravními opatřeními a značením se řídit. Pokud je dodržovat nebudou, mohou ohrozit cizí nebo svoji bezpečnost, a také je čeká pokuta. „Pokud někdo nebude na komunikaci respektovat dopravní značky, samozřejmě bude sankcionován," dodala Čírtková.

Žďárem cyklisté projíždět nebudou. Pořadatelé závodu zvolili trasu, která se jim osvědčila loni. „To jsme přes Žďár nejeli. Původně jsme tam chtěli startovat, tak jak jsme v městě startovali po šest let při mistrovství Evropy, využít i zázemí domu kultury a cíl mít ve Studentské ulici. Ta se ale v minulém roce musela rozkopat kvůli opravám kanalizace, tak jsme z okruhu vynechali Žďár a závod vedli přes Lhotku. Start a cíl udělali ve Vysočina areně," popsal Pavel Doležel, ředitel závodu. „Lidé si to chválili, a podmínky jsou ve Vysočina areně výborné, proto jsme trasu letos už neměnili," dodal Doležel.

„S pořadateli jsme loni mluvili, snažili jsme se, ale loni tudy vést závod opravdu nešlo. Když je město někde rozkopané, je to vždy problém," řekla starostka Dagmar Zvěřinová. Jak dodala, zvlášť problematické je slibovat něco, co mohou ovlivnit stavby, které ani nepatří městu. „Třeba nedávno průtah náměstím, kdyby se stavba protáhla, hned by byl problém," doplnila starostka.

Na Vysočině se Český pohár v silniční cyklistice jede podruhé. „Ano, je to zde druhý ročník. A ten minulý, jak jsem závod sledoval, měl vysokou sportovní úroveň," připomněl ředitel závodu. Na Vysočině jsou podle něj díky terénu závody zajímavé. „A když je pak závod otevřený, vyzývá každého účastníka, aby o umístění bojoval," doplnil Pavel Doležel. Letošní peloton bude čítat kolem 110 závodníků.

Mapa závodu

--------------

Víte, že…?

S dopravním omezením musí řidiči počítat v sobotu 12. července od 10.45 do 15.15 hodin.

Po tu dobu bude platit jednosměrná uzávěra na okruhu Nové Město na Moravě, Vysočina arena (Vlachovická 1355) Radňovice Lhotka Vysoké Sklené Tři Studně Vlachovice Nové město, Vysočina arena.

Start závodu je v 11.00, dojezd posledního závodníka se očekává kolem 14.30 hodin.

Jednosměrná uzávěra

Řidiči nesmějí jet proti směru jízdy závodníků, po směru v daném odstupu před i za pelotonem je ale veřejná doprava neomezená. Pro linkové autobusy omezení platit nebudou.

Žďáru nad Sázavou se uzavírky vyhnou, ale řidiči by neměli zapomenout, že třeba ze Třech Studní, Skleného nebo Počítek se do Žďáru po své obvyklé trase nedostanou.