Zrodilo se další zlato z mistrovství světa. Osmadvacetiletá Sáblíková se počtvrté v kariéře stala světovou šampionkou ve čtyřboji. V Berlíně přidala do své sbírky celkově už šestnácté světové zlato.

Zlatou bránu otevřela už v sobotu, na úvodní pětistovce jela na evropské dráze nejrychleji v životě 39,62. Ve stejném duchu pokračovala i na tříkilometrové distanci 3:58,11. „A to jsem si přitom myslela, že pod čtyři minuty umí v Evropě jenom Wüstová," vyprávěla šťastně v cíli.

Po sobotním programu byla v čele průběžného pořadí. Ve včerejší patnáctistovce však o vedení přišla, když prohrála v rozjížďce s Wüstovou o 0,61 sekundy. Čas 1:55,44 však Sáblíkové zajistil výbornou výchozí pozici do závěrečné disciplíny.

„Škoda zaváhání v poslední zatáčce, kdy Martina škobrtla a málem spadla. Jsem rád, že to ustála, protože jsem chvilku trnul," vyprávěl později její kouč Petr Novák. „Ale nebýt toho, tak prohrála o hodně méně. Ztratila tam tak tři čtyři desetiny. I tak jsem ale spokojený."

Sáblíková v technice často nechybuje. Tentokrát si vybrala slabší chvilku. „Převážila jsem se dopředu a byla ráda, že jsem nespadla. Čas je ale dobrý," nechala se slyšet trojnásobná olympijská šampionka.

Před závěrečnou pětkou ztrácela na Wüstovou 1,94 sekundy. „Je to hratelné," podotkl Novák. Ve svém nitru ale tušil, že další triumf je blízko.

Sáblíková sebevědomou Nizozemku nešetřila, už v polovině závodu dávala jasně najevo, že ona je královnou dlouhých tratí. Cílem prolétla v čase 6:52,57 a Wüstovou porazila o 8,84 sekundy.

Česká rychlobruslařka se už letos stala v Minsku evropskou šampionkou ve víceboji, na MS na jednotlivých tratích v Kolomně získala zlaté medaile na trojce a pětce a s předstihem si zajistila i jubilejní desátý triumf v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích.

Ten vyvrcholí příští týden v Heerenveenu. „Pojedu pro fanoušky."