Jedenatřicetiletá hvězda tohoto sportu bude v německém Inzellu útočit už na osmnácté světové zlato. Celkově získala na významných akcích jedenačtyřicet medailí, z toho pětadvacet na světových šampionátech. Naposledy se Sáblíková stala mistryní světa v závodě na tři kilometry v roce 2016 v Kolomně. Nyní přijela do svého oblíbeného Inzellu, kde se tradičně připravuje, posílena o triumf v posledním závodě Světového poháru v Hamaru. „Výsledek v Norsku mě samotnou překvapil,“ netají Sáblíková.

O svých ambicích pro dnešní závod však hovoří hodně opatrně. „Je tady opravdu obrovská konkurence, ve všech závodech v sezoně rozhodovaly o umístění desetinky,“ připomíná.

Utkání dohrávky 34. kola Chance ligy mezi  HC Dukla Jihlava a SK Trhači Kadaň.
Je po krizi. Jihlavská Dukla si proti Kadani s chutí zastřílela

„Bude to dost těžké, na medaili může pomýšlet hodně holek. Pro mě bude důležité mít dobrý pocit z jízdy a uvidíme, zda to na medaili vyjde, nebo ne.“

Přestože si výprava ze severu přivezla dobrou náladu, v úterý i ve středu vyjížděli reprezentanti především únavu z nohou. „Dorazili jsme s velkým zpožděním,“ prozradil trenér Petr Novák.

„Cesta nebyla jednoduchá, byly problémy s letadly, vůbec jsme netušili, kdy odletíme. Přestože si Martina trochu stěžuje na únavu, na ledě předvádí v tréninku to, co jsem od ní ještě možná neviděl.“

Zkušený kouč rovněž upozorňuje na ohromnou konkurenci. „Například Holanďané připravují vždy jednu závodnici na konkrétní disciplínu. Martina to nebude mít vůbec lehké,“ uvědomuje si trenér.

Přípravné utkání mezi FC Vysočina Jihlava a FC Zbrojovka Brno.
Vysočina předvedla proti Brnu slabý výkon

Konkrétní cíle pro mistrovství z nikoho ve výpravě nevypáčíte. „Je to pořád jenom sport, stát se může cokoliv,“ krčí rameny Novák, pro něhož je nejdůležitější otázkou zdraví Sáblíkové.

„Vstupujeme do fáze sezony, kdy máme před sebou tři vrcholy. Po tomto mistrovství je šampionát ve víceboji a poté finále Světového poháru. Takže ve hře jsou před námi nejen medaile z mistrovství, ale také dvanáctý triumf ve Světovém poháru.“

Zatím vše vypadá dobře, žádné zdravotní problémy hlášeny nejsou. Před závodem na tři kilometry je česká rychlobruslařská jednička v pohodě a věří, že stejné to bude i v sobotu, kdy ji čeká nejoblíbenější disciplína.

Utkání 53. kola Chance ligy mezi SK Horácká Slavia Třebíč a HC Dukla Jihlava.
Dukla zaspala začátek derby, Třebíč přesto výhru znovu neslavila

V závodě na pět kilometrů nebyla na mistrovství světa poražena od roku 2007. „Na pětce mám větší šanci a tam si pojedu pro medaili. A bude mi jedno pro jakou,“ nesvazuje se Sáblíková touhou po desátém triumfu na této distanci v řadě.