V olympijské sezoně půjde pro bikery o první ze dvou hlavních vrcholů sezony. V případě českých závodníků vše umocňuje skutečnost, že pojedou před svými diváky. Nové Město se uspořádáním šampionátu dočká odměny za předchozích pět závodů Světového poháru, jež byly od roku 2011 pokaždé vyhlášeny tím nejlepším v celé sérii.

„Nové Město na Moravě je opravdu reklama na horskou cyklistiku. Ty závody mají strašně vysokou úroveň a všichni se od nás už roky učí. Mistrovství světa je významem skoro stejné jako olympiáda. Navíc doma, s domácími fanoušky, těch v Riu určitě tolik nebude. Má to trošku jiný rozměr, ale pro nás cyklisty je to skoro stejný vrchol a někdo si toho může možná vážit i více než olympijských her," uvedl Jaroslav Kulhavý, jehož v Riu de Janeiro čeká v srpnu obhajoba olympijského zlata z Londýna.

Právě Kulhavý, který se letos musel vypořádat se zlomenou rukou, dokázal na světovém šampionátu triumfovat v roce 2011 v Champéry. Je dosud jediným, komu se to v cross country mezi elitou podařilo. Historicky druhé zlato přidal do medailové sbírky o rok později v Saalfeldenu a Leogangu Ondřej Cink mezi muži do 23 let. Oba budou patřit i letos k největším medailovým nadějím českého týmu.

V něm došlo před šampionátem k jedné vynucené změně. Zánět středního ucha nepustí na start ostřílenou Pavlu Havlíkovou. Otazník je u Jana Nesvadby. „Má nějaký zdravotní problém, kvůli němuž nepojede středeční sprinty. Ještě se to nějak řeší, asi tak ve čtvrtek budeme vědět, jestli pojede cross country," řekl reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Ačkoliv neskrývá medailové ambice, drží se spíše při zemi. „V každé kategorii bychom mohli jet na dobré umístění, kde by mohl být náš závodník v elitní desítce. Samozřejmě jsou tam i lidi, kteří mají medailové ambice. Není to tak, že bych očekával příval medailí jen proto, že jsme doma; za jakoukoliv medaili budu moc rád," prohlásil Zapletal.

Tu první vyhlíží ve čtvrteční štafetě, kterou pojedou Richard Holec, Kulhavý, Kateřina Nash a Matěj Průdek.

„Je to jedna z nejsilnějších štafet za poslední dobu, co dělám trenéra. Ve všech kategoriích máme závodníky, kteří jsou vysoko. Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby nám to hned ve čtvrtek cinklo, ale štafety jsou hodně zajímavé i tím, že nikdo do poslední chvíle neví, jak bude vypadat složení ostatních týmů. Pro diváky to bude určitě hodně atraktivní úvod cross country závodů," domnívá se Zapletal.

Mezi diváky panuje o šampionát velký zájem a z předprodeje zmizelo už přes 20 tisíc vstupenek. Přímým přenosem vysílá všechny závody ČT sport.