Ve výběru českých juniorů má největší zkušenosti letohradský Milan Žemlička, člen bronzové juniorské štafety z mistrovství světa 2016 v Rumunsku. Příležitost startovat dostanou i někteří vybraní dorostenci. Patří mezi ně Tomáš Mikyska z Letohradu, Kateřina Luxemburgová z SKP Kornspitz nebo Iva Křižovičová z domácího klubu v SK Nové Město (jeho barvy bude hájit i juniorka Anna Kadlecová).

„V juniorech i juniorkách nastoupí naši nejlepší. Nominovaní dorostenci nepředstavují ještě úplnou domácí špičku. Jedná se o závodníky, kterým dáváme příležitost získat zkušenosti. Pro jejich věkovou kategorii bude vrcholem sezony Evropský zimní olympijský festival mládeže v Turecku, na který se připravuje zcela samostatný tým," uvedl předseda komise mládeže Českého svazu biatlonu Vlastimil Vávra starší.

Nejvíce se pochopitelně očekává od Markéty Davidové. Ta zazářila na loňském juniorském mistrovství světa a prosadila se i v IBU Cupu, což je biatlonový seriál druhé kategorie. Dokonce se spekulovalo, jestli nebude nominována na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu.

„Pro mě je teď důležité, abych získávala dobré výsledky ve své mládežnické kategorii. Na dospělé velké akce mám ještě dost času," uvedla Davidová, která si však startů mezi světovou elitou váží: „Jsou to pro mě dobré zkušenosti."

Mistrovství Evropy začne ve čtvrtek 2. února v 10.00 individuálním závodem juniorek na 12,5 kilometru a ve 13.30 juniorů na 15 km. V pátek je volný den. V sobotu 4. února čeká od 10.00 na juniorky sprint na 7,5 km a ve 13.00 odstartuje sprint juniorů. V neděli zakončí šampionát stíhací závody. V 10.00 se juniorky vydají na 10 km a od 13.00 zakončí šampionát junioři závodem na 12,5 km.