Po prohrách se Španělskem a Šlovenskem a infaktové výhře nad Ukrajinou čekaly ve čtvrtek večer na českou reprezentaci basketbalistky domácího Lotyšska.

Ty naopak na letošním mistrovství Evropy ještě neprohrály. Naposledy se obě země utkaly v roce 2007, kdy na ME v Itálii Češky rozstřílely pobaltský celek 70:44. Tentokrát ale byly favoritkami zkušenější domácí.

Osmifinálová skupina E evropského šampionátu přivítala české baskebalistky, které své tři předchozí zápasy odehrály ve skoro prázdné hale v Ljepaje, bouřlivým prostředím vyprodaných tribun v Rize.

Svěřenkyně kouče Milana Veverky se toho nezalekly a do zápasu s domácími Lotyškami vstoupily dobře. Střelecky zářila hlavně Eva Vítečková, která v první čtvrtině zaznamenala deset bodů a když v posledních vteřinách úvodní části proměnila trojku z velké vzdálenosti Michala Hartigová, vedly Češky 23:19.

Ve druhé čtvrtině se střelecká produktivita českého týmu vytratila, Lotyšky navíc začaly důrazněji bránit. Podle očekávání dělala české defenzívě největší problémy hvězda Dynama Moskva Anete Jekabsone-Žogotová, v první polovině utkání dala 14 bodů.

Dosud neporažené Lotyšsko vyhrálo druhou čtvrtinu 15:8 a dostalo se do tříbodového vedení. Rozdíl mezi oběma celky byl hlavně v podkošových soubojích. Češkám se nedařily hlavně útočné doskoky (v první půli 1:9 v jejich neporospěch).

Ve třetí části domácí basketbalistky definitivně převzaly otěže zápasu. Český tým v této čtvrtině vstřelil jen sedm bodů, začaly se množit nevynucené ztráty míče (sedm ztrát jen ve třetí čtvrtině) a neudržitelné Žogotové padalo do koše skoro všechno.

V poslední čtvrtině už Lotyšky, hnány sedmi tisíci diváků, jen zvyšovaly svůj náskok. Žogotová celkem nastřádala úctyhodných 25 bodů, řádila i dvoumetrová pivotka a budoucí hráčka USK Praha Zane Tamaneová, která se blýskla sedmnácti body a devíti doskoky.

„V první půli jsme hráli velmi dobře, pak ale domácí tým zlepšil obranu,“ zhodnotil zápas trenér Veverka. „Myslím, že rozdíl v doskocích a ztrátách mluví za všechno,“ dodal nespokojeně.

„Ve druhém poločase se nám vůbec nedařilo v útoku,“ řekla zkušená křídelnice Jana Veselá. „Nedokázaly jsme soupeřkám zabránit v doskakování odražených míčů. A Jekabsone-Žogotová hrála prostě skvěle a my ji nedokázaly zastavit,“ dodala.

Češky prohrály o osmnáct bodů 47:65. Už potřetí neuspěly v zápase, který přitom dobře zahájily. Nejproduktivnější hráčkou byla šestnáctibodová Vítečková. O naději na čtvrtfinále bude česká reprezentace bojovat v sobotu s Řeckem, které dnes nestačilo na Španělky. V dalším čtvrtečním zápase skupiny E porazily Slovenky Polsko.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Lotyšsko – Česko 65:47 (19:23, 34:31, 53:38)
Nejvíce bodů: Jekabsoneová-Žogotová 25, Tamaneová 17, Basková 7 – Vítečková 16, Hartigová 7, Pecková 6, Kulichová a Veselá po 5. Rozhodčí: Čebyšev (Ukr.), Klaar (Švéd.), Keseratar (Tur.). Trestné hody: 13/11 – 10/4. Fauly: 13:15. Trojky: 4:6. Doskoky: 46:33.
Česko: Rozehrávačky – Bednářová, Bartoňová, Elhotová, Borecká. Křídla – Veselá, Vítečková, Pecková, Zohnová. Pivotky – Kulichová, Hartigová, Rejchová, Maňáková.

Lotyšsko: Rozehrávačky – Eibeleová, Egliteová, Bašková, Krumbergová, Karklinová. Křídla – Jekabsone-Žogotová, Jansoneová, Tareová, Niedolová. Pivotky – Tamaneová, Putninová, Brumermaneová.