„Neodehrály jsme dobrý turnaj,“ bilancuje kapitánka českého týmu Eva Vítečková, jedna ze dvou žďárských „velvyslankyň“ v týmu. „Ukázaly jsme i světlé okamžiky, ale celý turnaj jsme nebyly v pohodě, bylo to trápení,“ uznala.

„Nepředvedly jsme to, na co jsme měly. Dvě výhry ze šesti zápasů není dobrá bilance. Důležitý byl ale postup ze základní skupiny,“ doplňuje svoji spoluhráčku Markéta Bednářová, která od trenéra dostala na rozehrávce nezvyklé množství prostoru.

JAKO DEN A NOC.
To nejlepší si Češky schovaly až na konec. Polky, které ještě živily naději na postup, přehrály v posledním zápase osmifinále rozdílem 14 bodů. „Ale zápas s Ukrajinou byl pro oči diváka taky určitě zajímavý,“ směje se Bednářová při vzpomínce na zázračný obrat málem ztraceného zápasu. Ještě 4 minuty před koncem Veverkův tým prohrával o 10 bodů, přesto i díky dvěma úspěšným šestkám Vítečkové vypjatou koncovku zvládl.

Naopak ještě dlouho bude hráčky strašit kolaps s Řeckem, kdy si Češky zavřely cestu do čtvrtfinále. „Kdybychom hrály normálně, měly bychom je o dvacet bodů porazit,“ kroutí hlavou Vítečková.

APRÍLOVÉ POČASÍ.
K nestálému počasí přirovnal kouč Veverka hru týmu ještě před šampionátem. Bohužel se ukázal býti dobrým prorokem. Potrápily favorizované Španělky, zkolabovaly s Řeckem. Tým nedokázal odehrát v „drajvu“ celý zápas. „I v přípravě jsme podávaly nevyrovnané výkony,“ poukazuje Vítečková.

ČTVRTFINÁLE NA DOHLED.
I když nepodávaly dobré výkony, elitní osmička byla blízko. Stačila jedna výhra navíc. „Je to škoda. Ale začala nová éra, nemůžeme hned chtít medaili,“ má jasno Bednářová.

ÚSTUP ZE SLÁVY.
Éra stříbrného a zlatého týmu z ME 2003 a 2005 je nenávratně pryč. To už ukázalo i 7. místo z Pekingu. „Není to první rok ústupu. Loni na olympiádě jsme taky nepředváděly dobré výkony. Probíhá výměna generací, odešly zkušeného hráčky, přichází mladé. Když jsem v roce 2001 byla poprvé na ME, taky jsme skončily až deváté,“ hledá paralelu Vítečková.

CHYBĚJÍCÍ STÁLICE.
Kariéru ukončila Ferančíková (na snímku), chyběly i tradiční opory Horáková s Večeřovou. Síla týmu by s nimi byla určitě větší. „Hodně lidí se ptalo, jak bychom hrály s nimi, ale tak to prostě bylo,“ nehodlá Vítečková řešit žádné „kdyby“.

PROSTŘEDÍ V LOTYŠSKU.
Turnaj v Pobaltí se organizačně povedl. Češky základní skupiny odehrály u Baltského moře v přístavním městě Liepaja, na osmifinále se stěhovaly do metropole Rigy. A poznaly i atmosféru vyprodané haly.

„Lotyši se ukázali jako správní fanoušci. Když se jejich týmu nedařilo, nepřestali fandit,“ tleská divákům Bednářová. A Lotyši nezklamali ani po organizační stránce. „Na žádný problém jsme nenarazily,“ chválí Bednářová.

MISTROVSTVÍ SVĚTA 2010.
Světový šampionát bude příští rok v září hostit Česko. Vylepší si tým z pořadatelské země renomé? „Uvidíme, co bude. Bylo by fajn, kdyby nám pomohla Véča (Iva Večeřová) s Machulí (Hana Horáková). Jejich zkušenosti budou potřeba. Snad nás tenhle turnaj poučil, já tuhle zkušenost beru pozitivně,“ říká Vítečková.

--------------------

-------------------

Češky v Lotyšsku

SKUPINA A, LIEPAJA
Španělsko 59-66
Slovensko 58-65
Ukrajina 79-77

OSMIFINÁLOVÁ SKUPINA E, RIGA
Lotyšsko 47-65
Řecko 45-62
Polsko 82-68

CELKOVÁ BILANCE:
6 zápasů (2 – 4), skóre: 370:403