„Bude to jediná taková velká open air akce olympiády, ostatní se uskuteční v uzavřených prostorách," připomněla Jitka Svatošová, mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina, který dětskou olympiádu pořádá.

„Zorganizovat to bylo náročné, během asi hodiny a půl se předají medaile za dva dny soutěží. Věřím ale, že se nám to povedlo a slavnostní okamžiky si přijde užít co nejvíce lidí," řekl velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

„Bude to stát za to, vyhlašování vítězů doplní hudba a laserová podívaná. Jen nás velmi mrzí, že sjezdařské závody se kvůli počasí musely z Fajtova kopce přeložit na Šac-berk," dodal Necid.

Kromě hotelů jsou sportovci ubytovaní i v internátech, v Meziříčí ve střední škole řemesel a služeb a hotelové škole Světlá, kde vyhlásili týdenní ředitelské volno, aby se internát uvolnil. Internáty poskytly i školy ve Žďáře či v Novém Městě na Moravě. Závodí tam biatlonisté a běžci a ubytuje je střední odborná škola (SOŠ) na Bělisku.

„Volno jsme nevyhlásili, ale upravili a zkombinovali jsme žákům studium. Někteří jsou na praxi a ti, co jsou závislí na internátě, jsou doma. Vzdělávají se ale doma, dostali plán práce a domácí úkoly. Ostatní chodí do školy," vysvětlil Ivo Teplý, ředitel novoměstské SOŠ. „Jsme na podobné akce už zvyklí, tak se nám to podařilo zkoordinovat bez větších problémů," dodal .

Stravování mají olympionici zajištěné v místech ubytování, tedy i v novoměstské SOŠ. „Máme kapacitu dostatečnou, takže ani s tím nebyl problém," doplnil Ivo Teplý.

Žďárská Stará radnice se promění v olympijský dům. „Místo je situováno do pomyslného centra olympiády, kde kromě tiskové agendy, informačního centra a logistiky bude umístěn i veřejně přístupný internet nebo výstava nejlepších prací korespondenční výtvarné soutěže," řekla mluvčí krajského úřadu Svatošová.

Ve žďárském olympijském domě se na rušný provoz teprve vše chystá. Bude i centrálou pro nově sestavený tým mladých novinářů. „Díky aktivitě Českého olympijského výboru si vyzkouší práci sportovních redaktorů a fotografů. Povede je zkušená sportovní novinářka Barbora Žehanová," doplnila Svatošová.

„Odtud se administrují i webové stránky olympiády a připravuje doprovodný program," řekla Svatošová. Podle ní tak bude žďárský olympijský dům jakýmsi přirozeným „centrálním mozkem" akce, kde se budou shromažďovat všechny zásadní informace pro veřejnost, pořadatele i sportovce. „Poděkování za přípravu prostor patří především vedení města Žďár nad Sázavou," dodala mluvčí.

Zdravotnický dohled je základní podmínkou pořádání takového podniku. Zdravotní péče je zajištěna u všech sportovišť i ceremoniálech. „Zajišťují si ji smluvně jednotlivá pořadatelská města," řekla Svatošová.

Dopravu na místa ubytování či přesuny na závodiště si zajišťují týmy reprezentantů krajů samy; pro účastníky výprav je to komfortnější. Pokud je však potřeba, je k dispozici doprava zajištěná organizátorem, tedy Krajem Vysočina.

Dětské olympioniky ale nečeká jenom sportovní soupeření, ve volném čase si vyberou z různých doprovodných programů mohou si mimo jiné zahrát ping-pong, navštívit kino nebo zoo, jít si zaplavat či si užít sportovní klání jako diváci exhibičního utkání.

----------------

Olympiáda dětí na Žďársku

Zimní sporty VI. dětské olympiády doplňuje také jedna disciplína umělecká hra na akordeon.

Žďár nad Sázavou

zimní stadion:

krasobruslení (po, út)

rychlobruslení (st, čt)

Active středisko volného času, Horní ul.:

hra na akordeon (út, st, čt)

Nové Město na Moravě

Vysočina arena:

běžecké lyžování (po, út, čt)

lyžař. orientační běh (po, st, čt)

biatlon (po, út, čt)

Plánované soutěže v alpském lyžování a snowboardingu byly kvůli počasí a nedostatku sněhu přesunuty z velkomeziříčského Fajtova kopce na sjezdovku Šacberk u Jihlavy.

Na Žďársku se budou konat dva medailové ceremoniály:

úterý 21. 1. od 19 hodin,

Náměstí ve Velkém Meziříčí (vstup volný)

čtvrtek 23. 1. od 19 hodin,

Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou (vstup s platnou akreditací).

Kompletní program a informace: http://odm2014.olympic.cz

Další informace o VI. zimní olympiádě dětí a mládeže najdete také na straně 15.

Závěrečný ceremoniál bude v Domě kultury ve Žďáře. „Na závěr jsme pro olympioniky připravili velkou diskotéku," uvedla ředitelka Kultury Žďár Marcela Lorencová.

Olympiádu navštíví kromě vysočinského hejtmana Jiřího Běhounka i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval či předseda Senátu Milan Štěch, své reprezentanty přijedou podpořit ostatní krajští hejtmani.