Kraj Vysočina a Žďár nad Sázavou přilákaly největší konkurenci v 36leté historii této soutěže, která se koná každé dva roky pokaždé v jiném státě světa. „Do Žďáru se sjede na šest set mladých sportovců ze třiceti zemí,“ uvedl Luboš Straka z Domu dětí a mládeže, který akci pořádá spolu s VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou a se Školou ekonomiky a cestovního ruchu.

Nejvzdálenější a zároveň i nejpočetnější jsou výpravy od „protinožců“, tedy z Austrálie a z Nového Zélandu. Své zastoupení budou mít rovněž Portoriko, Kanada, Čína nebo Kongo.

Chybět nebudou ani Slováci, Maďaři nebo Rakušané. „Českou republiku budou ve startovním poli zastupovat vítězové republikového mistrovství, jsou to chlapci z Gymnázia kpt. Jaroše v Brně a dívky z Gymnázia Trutnov,“ informoval Luboš Straka.

Mezi účastníky ale budou i zástupci Vysočiny. „V kategorii výběrových týmů, což jsou reprezentační výběry jednotlivých zemí, poběží v kategorii chlapců Michal Žák z Gymnázia v Novém Městě na Moravě a Jakub Hnatiak z Gymnázia Jihlava,“ dodal pořadatel.

Zahraniční konkurence je velmi silná. „Umístění družstva i jednotlivců do 10. místa by bylo velikým úspěchem,“ přál si Straka. Poslední takové umístění vybojovali dívky z Gymnázia Jablonec 6. místem v roce 2004 ve Francii a chlapci z gymnázia v Novém Městě na Moravě 10. místem v roce 2006 v Itálii.

Závody zahájí ve středu 23. dubna v 16 hodin průvod účastníků od sportovní haly TJ ŽĎAS do Domu kultury. „V čele průvodu půjdou velký dechový orchestr ze ZUŠ v Bystřici nad Pernštejnem a novoměstské mažoretky,“ doplnil Luboš Straka.

Vlastní zahájení pak začne v Domě kultury v 17 hodin. Tam se uskuteční v pátek i Večer přátelství a v sobotu v 16 hodin slavnostní vyhlášení výsledků.

Součástí programu budou vystoupení tanečníků, lidových tanců, aerobiku a podobně. Mistrovství světa středních škol v přespolním běhu však nebude jen o sportovních výkonech. „Účastníci si prohlédnou žďárský klenot – kostel na Zelené hoře, navštíví město Telč se zámkem a zavítají do Jihlavy, kde kromě prohlídky města navštíví Vodní ráj,“ popsal odpočinkový program Luboš Straka.

Specifický, symbolický význam má Štafeta přátelství, která se poběží v sobotu v 10 hodin na náměstí Republiky. Každou štafetu tvoří 20 běžců ze 20 různých zemí. „Účastní se jí mladí sportovci, trenéři, vedoucí výprav, organizátoři, ale poběží například i hejtman kraje Miloš Vystrčil, starosta Žďáru Jaromír Brychta a zástupci partnerů,“ přiblížil závod Luboš Straka.

--------------------

Program závodů

Středa 23. 4.
10 hodin - trénink na tratích – Areál Martina Koukala u Pilské nádrže
16 hodin - slavnostní zahájení – u sportovní haly Na Bouchalkách, průvod účastníků do Domu kultury

Čtvrtek 24. 4.
10 hodin - zahájení závodů mistrovství světa - Areál Martina Koukala u Pilské nádrže
10 – 11.30 hodin - starty závodů jednotlivých kategorií - Areál Martina Koukala u Pilské nádrže

Sobota 26. 4.
10 hodin - start Štafety přátelství – náměstí Republiky
16 hodin - slavnostní vyhlášení výsledků – Dům kultury