VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentský šampionát v přespolním běhu se blíží

Žďár nad Sázavou - Rekordní ročník. Tak stručně charakterizují pořadatelé 18. ročník ISF Cross Country 2008 – Mistrovství světa středních škol v přespolním běhu. Uskuteční se mezi 22. a 27. dubnem v okresním městě.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Kořínková Eva

Kraj Vysočina a Žďár nad Sázavou přilákaly největší konkurenci v 36leté historii této soutěže, která se koná každé dva roky pokaždé v jiném státě světa. „Do Žďáru se sjede na šest set mladých sportovců ze třiceti zemí,“ uvedl Luboš Straka z Domu dětí a mládeže, který akci pořádá spolu s VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou a se Školou ekonomiky a cestovního ruchu.

Nejvzdálenější a zároveň i nejpočetnější jsou výpravy od „protinožců“, tedy z Austrálie a z Nového Zélandu. Své zastoupení budou mít rovněž Portoriko, Kanada, Čína nebo Kongo.

Chybět nebudou ani Slováci, Maďaři nebo Rakušané. „Českou republiku budou ve startovním poli zastupovat vítězové republikového mistrovství, jsou to chlapci z Gymnázia kpt. Jaroše v Brně a dívky z Gymnázia Trutnov,“ informoval Luboš Straka.

Mezi účastníky ale budou i zástupci Vysočiny. „V kategorii výběrových týmů, což jsou reprezentační výběry jednotlivých zemí, poběží v kategorii chlapců Michal Žák z Gymnázia v Novém Městě na Moravě a Jakub Hnatiak z Gymnázia Jihlava,“ dodal pořadatel.

Zahraniční konkurence je velmi silná. „Umístění družstva i jednotlivců do 10. místa by bylo velikým úspěchem,“ přál si Straka. Poslední takové umístění vybojovali dívky z Gymnázia Jablonec 6. místem v roce 2004 ve Francii a chlapci z gymnázia v Novém Městě na Moravě 10. místem v roce 2006 v Itálii.

Závody zahájí ve středu 23. dubna v 16 hodin průvod účastníků od sportovní haly TJ ŽĎAS do Domu kultury. „V čele průvodu půjdou velký dechový orchestr ze ZUŠ v Bystřici nad Pernštejnem a novoměstské mažoretky,“ doplnil Luboš Straka.

Vlastní zahájení pak začne v Domě kultury v 17 hodin. Tam se uskuteční v pátek i Večer přátelství a v sobotu v 16 hodin slavnostní vyhlášení výsledků.

Součástí programu budou vystoupení tanečníků, lidových tanců, aerobiku a podobně. Mistrovství světa středních škol v přespolním běhu však nebude jen o sportovních výkonech. „Účastníci si prohlédnou žďárský klenot – kostel na Zelené hoře, navštíví město Telč se zámkem a zavítají do Jihlavy, kde kromě prohlídky města navštíví Vodní ráj,“ popsal odpočinkový program Luboš Straka.

Specifický, symbolický význam má Štafeta přátelství, která se poběží v sobotu v 10 hodin na náměstí Republiky. Každou štafetu tvoří 20 běžců ze 20 různých zemí. „Účastní se jí mladí sportovci, trenéři, vedoucí výprav, organizátoři, ale poběží například i hejtman kraje Miloš Vystrčil, starosta Žďáru Jaromír Brychta a zástupci partnerů,“ přiblížil závod Luboš Straka.

--------------------

Program závodů

Středa 23. 4.
10 hodin - trénink na tratích – Areál Martina Koukala u Pilské nádrže
16 hodin - slavnostní zahájení – u sportovní haly Na Bouchalkách, průvod účastníků do Domu kultury

Čtvrtek 24. 4.
10 hodin - zahájení závodů mistrovství světa - Areál Martina Koukala u Pilské nádrže
10 – 11.30 hodin - starty závodů jednotlivých kategorií - Areál Martina Koukala u Pilské nádrže

Sobota 26. 4.
10 hodin - start Štafety přátelství – náměstí Republiky
16 hodin - slavnostní vyhlášení výsledků – Dům kultury

Autor: Eva Drdlová

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Ilustrační foto.

Muž poškodil při bagrování plynovod

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Nížkově.

Žďársko - Ve středu 13. prosince pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT