A právě Světový pohár bude v sezoně bez klasického velkého podniku typu mistrovství světa či olympijských her jedinou bernou mincí úspěchu. Jeho třešnička? Druhý ročník seriálu Tour de Ski, který začne 28. prosince prologem v Novém Městě na Moravě.

„Loňská premiéra se vydařila. Závody vidělo v televizi skoro čtvrt miliardy lidí. Byly zlomeny divácké rekordy v Norsku, Německu a Finsku,“ říká šéf Tour de Ski a výkonný ředitel běžeckého úseku FIS /mezinárodní lyžařská federace) Jürg Capol.

Jaké pocity ve vás převládají na prahu nové běžecké sezony?

Ze všeho nejvíce doufám, že bude podstatně více sněhu než v té minulé. Ta byla opravdu extrémně špatná. Až na výjimky měla se sněhem problémy snad všechna střediska.

I Nové Město…

Ano, byla hrozně velká škoda, že Tour de Ski nemohla odstartovat právě u vás na Vysočině a úvodní dva závody byly zrušeny. Nové Město má dvě velké devizy. Zkušený tým organizátorů a skvělé divácké zázemí. Všichni se ale musíme z loňska poučit, proto jsme absolvovali do eď mnoho školení, kde jsme rozebírali loňský ročník. A to se týká všech oblastí, od přípravy závodů přes marketing nebo doprovodný program. To neplatí jen o Tour, ale pochopitelně o všech závodech Světového poháru.

Takže sázíte na vzdělávání pořadatelů?

Ano, protože věřím, že je to klíč k úspěchům v budoucnosti. Ještě jsme nikdy neorganizovali tolik školení pro rozhodčí, technické delegáty, experty pro homologaci tratí a tak dále jako letos v létě a na podzim. Sledujeme jasnou strategii distribuce poznatků a výměny informací a zkušeností mezi sebou a jít tak dál dopředu.

Co bude zvláštního na této sezoně?

Budeme mít dlouhou sérii Světového poháru v kanadském Canmore, kde se uskuteční několik závodů. Jedním z očekávaných vrcholů bude test na mistrovství světa v příštím roce, který se uskuteční v Liberci. Čekáme, že to bude velkolepá podívaná před početným publikem ve skvělé atmosféře. Novinkou bude na závěr březnové třídenní miniturné v Bormiu. Poprvé v historii to bude také finále Světového poháru. Věřím, že máme na tuto sezonu dobře poskládaný a vyvážený kalendář.

Nakousl jste téma o novinkách, můžete prozradit ještě nějaké další?

Naplánovali jsme hodně změn. O Bormiu, které by mělo udržet Světový pohár zajímavý až do konce, jsem už mluvil. Další novinkou jsou finanční odměny pro šest nejlepších běžců v každé kategorii a oceněn bude také nejlepší lyžař do třiadvaceti let. Už v Düssel– dorfu jsme představili pravidlo „lucky looser“ v týmových sprintech, které jsme už s úspěchem loni využili ve sprintech jednotlivců. Je jich hodně, diváci se s nimi v průběhu sezony seznámí.

A co Tour de Ski?

Tou nejzásadnější změnou je, že běžci budou získávat body do klasifikace Světového poháru v každém závodě, a to polovinu. Má to ale jednu podmínku, že dokončí Tour až na Alpe Cermis. Navýšili jsme počet bonusových sekund za sprinty i během klasických závodů. Novým dějištěm je Praha, ale o tom se v Česku už hodně napsalo. Musím připomenout, že závod na Pražském hradě třicátého prosince bude něco úžasného. Chceme zlepšit servis pro diváky, takže plánujeme bohatší doprovodný program. Chceme organizovat zájezdy pro severské fanoušky, kteří jsou nedílnou součástí celého kolotoče.

Můžete ještě na závěr prozradit, jaké je vaše osobní předsevzetí?

Mým cílem je všeobecně nárůst zájmu o sport, aby se cross-country rodina rozrostla, aby se zlepšovala spolupráce mezi pořadateli jednotlivých akcí. Byl bych hrozně rád, kdyby se na pořádání závodů podílel větší počet národních svazů. Důležité je také, aby rostl význam národních šampionátů a závodů Kontinentálních pohárů. Také bych si samozřejmě přál větší podporu v managmentu na úrovni Světového poháru.