Vzorem je cyklistická Tour de France, spoluautorem myšlenky olympijský vítěz Vegard Ulvang. A taky dnes již zesnulý novoměstský funkcionář Petr Lamplot.

A právě dnes se láme polovina třetího ročníku Tour de Ski.

Stalo se již tradicí, že každý ročník Tour provázejí těžkosti. Nepokoušel se o vás infarkt, když jste v polovině prosince sledoval zprávy o počasí?
Je pravda, že jsme rozhodně nebyli v jednoduché situaci. Z Evropy se valily dost paradoxní zprávy. Světový pohár odstartoval bez problémů ve švédském Gälliväre a vydařily se i další závody. Něco jiného to bylo ohledně Tour de Ski. Třeba v Oberhofu hlásili nejvíce sněhu za posledních čtyřicet let, a co s ním nevědí ani ve Val di Fiemme. Zato v Čechách nebyl žádný a navíc tu byly ty hrozné teploty nad nulou.

Sprintové závody Praha i Nové Město zaručily, ale jak jste se díval na intervalový závod na Vysočině? Neuvažovali jste třeba přesunout ho do Val di Fiemme?

To by bylo velmi těžké. Kvůli televizním právům, která na tenhle závod vlastní Česká televize. Jiná varianta než ta novoměstská prakticky nepřicházela v úvahu. Já jsem ale pořadatelům věřil, už v minulosti dokázali ve velmi těžkých podmínkách připravit kvalitní závod.

Prý jste měli v záloze i varianty kratšího závodu mužů i žen…
Ano, s pořadateli jsme byli pořád ve styku. V úterý třiadvacátého prosince jsme se dohodli, že závod přizpůsobíme podmínkám na konci týdne a podle množství vyrobeného sněhu. V záloze byla ještě možnost pořádat kratší závod, třeba nějakou stíhačku.

Nakonec bude vše podle plánu, akorát okruh pro muže bude o něco kratší.
Asi o nějakých šest set metrů. To by neměl být problém. My jsme uvažovali i o dvoukilometrovém.

Před startem Tour de Ski jste nechtěl prozradit vaše favority. Řekněte aspoň, tipoval jste sám pro sebe správně?
Určitě si vzpomenete, že jsem zmínil dvě jména.

Ano, Marcus Hellner a Dario Cologna, což je lídr Světového poháru. V druhém případě musíte mít radost, je to váš krajan!
(smích) Tour de Ski bude ještě dlouhá a náročná. A i vy máte svého favorita (potutelně se usmívá), obhajuje loňské vítězství. Určitě ještě neřekl poslední slovo.

A co ženy?
Těžko říct, bude to hodně vyrovnané.

Vaším měřítkem úspěšnosti je hlavně zájem diváků a médií. Jste v tomto směru spokojený?
Letos je o dvacet procent více akreditovaných novinářů než loni. A diváků snad bude přibývat i letos.

Asi u televize. Ale třeba v Novém Městě se stávající termín nelíbí. Budete s tím něco dělat?
To je otázka další diskuze. Televizních diváků ale snad přibude. Závody vysílá Eurosport, dále televize v Norsku, Švédsku, Finsku, Německu, Itálii. Nově potom v Rusku, Estonsku, USA a Kanadě.

Jaké je vaše motto pro diváky?
Chceme, aby měli blíž k závodníkům. Aby znali jejich tváře. Nachystali jsme víc jejich autobiografií a také více grafiky.

------------------

Pohledem šéfa

„Jako vždycky jsem neodolal, abych si nevyzkoušel trať. Sníh je velmi dobrý, bude hodně rychlý. Pořadatelé do poslední chvíle upravovali trať, rolbami ji projížděli, aby byla co nejlepší. V každém případě běžce a běžkyně čeká hodně rychlý a těžký závod. Jsem rád, že už to v Novém Městě vypadá jako v zimě. Byl jsem tady přesně před týdnem, a to byl proti dnešku hrozný rozdíl. Žádný sníh, teplo a bláto. Věřím, že oba závody se budou divákům líbit.“
Jürg Capol, šéf Tour de Ski

---------------

Vše o Zlaté lyži najdete ZDE